2011. július 31., vasárnap

Pocakfotózás



Mindenképpen szerettem volna művészi jellegű pocakos fotókat. S reméltem, hogy ezeket KáeM tudja elkészíteni, mert hát lássuk be ez tipikusan egy olyan téma, ahol lehetőleg kevés ruhában (hová tovább ruha nélkül) mutat a legjobban a téma (alias a pocak és a kismama), s ehhez azért fel kell tudni oldódni, ami egy idegen emberrel azért nem annyira egyszerű még ruhában sem, és még nekem sem, pedig általánosságban nem vagyok egy szégyenlős típus. (A feloldódás egyébként szerintem nagyon sok esküvői fotónak is bánata, ha az ember jobban megnézi, pedig ott aztán van ruha, meg az ember legjobb formája).



Szóval nem keresgéltem profit, minek is, hiszen adott itthon minden. Van professzionális fényképezőgép és - szerintem - profi fotós is, legalábbis, amikor ihletett hangulatba kerül (bár ezzel mindenki így van véleményem szerint, sokkal jobb képek készülnek, ha az ember lelkesen fotózza a témát, mintha csak éppen letudja, mint kötelezőt). Tegnap este jött az ihletett hangulat és készültek is jó fotók szerintem. A hozott anyagból (vagyis belőlem) ennél többet nem igen lehet kihozni, hiába no, eddig is látható volt, nem vagyok modell alkat:P


A beállításoknál természetesen letudtuk a kötelezőket, amiket minden ilyen témájú oldalon meg lehet találni, mert hát google barátot megkérdezve látható, hogy ebben a témában sem igen van új a nap alatt. Utána pedig próbáltunk saját ötletek alapján művészkedni kicsit. 

2011. július 26., kedd

Hogg, Tracy - Blau, Melinda: A suttogó titkai 1. - A csecsemő gondozása és nevelése


Érdekes elvárásokkal álltam neki a könyv olvasásának, mert hogy az ismeretségi körben van, aki bibliának tekinti, van aki szerint ott baromság, ahol van. Nos részemről a könyv eleje még tetszett, illetve konkrétabban rendszerező/rendszerető/tervező bak énemnek tetszett. Magunktól is hasonló dologról beszélgettünk KáeMmel, mint elképzelések, vágyak, tervek. Aztán persze ezt a könyvet sem vagyok hajlandó bibliának tekinteni, majd alakul ahogy alakul...ahogy alakítjuk remélhetőleg. Mert azzal nagyon egyetértek a könyvből, hogy nem a baba a főnök a családban (mondom ezt úgy, hogy lényegében egy macska uralkodik rajtunk:P). Persze a könyv is remekül leírja, hogy amíg nem születik meg a baba, addig igazából csak elképzelései, álmai vannak a leendő szülőknek. 

A fülszöveg:
"Suttogónak eredetileg azt nevezték, aki különleges képessége folytán pusztán türelemmel és halk szavakkal lecsillapít egy megvadult lovat. Tracy Hoggnak ilyen rendkívüli tehetsége van a síró kisbaba megnyugtatásához, ezért hívják őt is suttogónak a hálás szülők. Az Amerikában hihetetlenül népszerű szerző könyvéből Ön is mindent megtudhat, amit egy csecsemő gondozásáról és neveléséről tudnia kell. Legjobb, ha először a várandóssága alatt olvassa el, hogy megismerkedhessen Tracy alapelveivel, melyek a leghatékonyabb hagyományos és modern nevelési módszereket ötvözik, és ha ezekre támaszkodik, voltaképpen bármilyen problémát orvosolhat majd. Ha a baba megszületett, már tudni fogja, mitől eszik és alszik jól, miért sír, mitől nyugszik meg, milyen "szórakozásra" vágyik, és hogyan lehet elejét venni annak, hogy az egész családot az uralma alá hajtó kis zsarnok váljék belőle. Sok más mellett azt is tudni fogja, hogyan szoptassa és/vagy tápszerezze, fürdesse és masszírozza, mikor és mivel kezdje meg a szilárd étel bevezetését; és nem utolsósorban: hogyan birkózzon meg a gyermekágyi depresszióval, miként szervezze meg az életét és törődjön önmagával. Külön erénye a könyvnek, hogy kitér az iker- és koraszülésből, valamint az örökbefogadásból adódó kérdésekre is, érdekessége pedig a baba- és az önismereti teszt, amelyek sokkal több tanulsággal szolgálnak, mint gondolnánk!"

Ami bosszantó volt a könyvben - ezt minden fajta könyvben nagyon utálom - hogy az elején nagyon sok mondat után kerül oda zárójelben, hogy melyik fejezetben foglalkozik adott témával bővebben. Az sem tetszett a könyvben hogy nevekhez/babákhoz/szülőkhöz csatol egy csomó dolgot így próbálva szemelyesebbé tenni a könyvet. Bevallom ez engem inkább idegesített mint kellemesebbé tette az olvasást. A másik ilyen dolog az volt hogy meglepöen sok helyen akartam felkiáltani-néhol meg is tettem- hogy bizonyos dolgokat ugyan miért is kell leírni, persze mindig eszembe jutott egyrészt hogy ami nekem egyértelmű az másnak nem feltétlenül, illetve hogy amerikaiaknak íródott a könyv elsősorban. Ha zanzásitva kiirnánk a könyv jó tanácsait azt látnánk hogy tele van ellentmondasokkal ami nagyon nem jó ha valaki bibliaként kezeli (pl.: ne a gyerek uralkodjon, de az ő szükségletei az elsők az ő napirendje a legfontosabb) Van a könyvben rengeteg ellentmondás, nehány megszivleledő tanács, sok általam úristen felkiáltással jutalmazott mondat/okosság (KáeM úgy fogalmazott, hogy olyan mint a horoszkóp nesze semmi fogd 
meg jól).

Összefoglalóan és nagy általánosságban Kalas Györgyi véleményével értek egyet: "A Suttogót én nem tartom annyira radikálisnak és elfogadhatatlannak, mint sokan, egyszerűen csak röhögnöm kell a legtöbb dolgon."

2011. július 25., hétfő

36. hetes kontroll - Dr. Herczegh Szabolcs

Hát eljött ez is az utolsónak hitt látogatás a magánrendelésen...az első találkozáskor szinte elképzelhetetlen volt, de most mégis itt volt és nagyon gyorsan is érkezett el. Még a rendelő előtt összefutottunk a Doktor úrral, mi a reggelit szereztük be, ő az újságot;) Aztán felmentünk és mindjárt meg is volt az első CTG vizsgálat. 10 percet hallgattuk Zsebi ütemes és pontos szívverését, s néhány nem túl erőteljes mozdulatát.


Ezután jött a vizsgálódás - már-már szokásosan mi voltunk az elsők - kapásból vetkőzés következett és alvázkukkolás, kenetvétel. Mondta a doki bácsi, hogy a kenet kicsit fájni fog...hát tényleg fájt kicsit, meg hogy emiatt lehet most egy-két napig némi vérzés/barnás folyás. Ezután még megnézte a méhszájat, bevallom ez sem volt kellemes (talán már említettem, hogy én a terhesség alatt csak szűkebb lettem odalent, nem tágabb). Szóval megállapította, hogy a hormonok megérettek a szülésre, avagy a méhszáj egy ujjnyira nyitva vagyon és teljesen fel van puhulva. Mondta, hogy akkor most megsimogatta Zsebi fejét. S rögtön azt is hozzátette, hogy igen kevés az esély rá, hogy kihúzzuk a megbeszélt időpontig (augusztus 12-ig).


Jött az UH-s kukkolás, mérés. Nehezen, de még belefért minden mérnivaló a képbe, meg is állapítottuk, hogy anyamérleg - aka én - elég pontos, mert hogy 3400 grammnak mérte a gép Zsebit, én pedig 3500 körülinek saccoltam. Az itteni mérések alapján is azt mondta a doki, hogy teljesen szép és felkészült Zsebink a megszületésre. A méhlepény továbbra sem meszes, a magzatvíz mennyisége jó és minőségre tiszta. 

Bár a kép nem adja jól vissza, de éppen az ujját szopizza:)
Ezután beszélgettünk, receptet írtunk, és esélyeket latolgattunk. Azt mondta, hogy 10% esély van rá, hogy Zsebi bent marad augusztus 12-ig. Szerinte jövő héten megérkezik a kis legény, szóval a kispapa jövő hétre már semmiképpen ne szervezzen vidéki megbeszélést:) Kérte, hogy minél előbb intézzem a klinikán a vérvételt, altatóorvosi vizsgálatot. Majd - meglepetésemre - megbeszéltünk jövő hétfőre egy újabb találkozást, CTG-t. Bevallom azt hittem a klinikára fogok CTG-re járni, de végülis teljesen mindegy. 

Ebédidőben pedig gyorsan el is intéztem holnapra a vérvételt, ott helyben pedig megbeszéljük az altatóorvosi időpontot. :)

Hétről-hétre: 37. Hét



Baba
Már a kicsi is készülődik, próbál lélegezni, így sok magzatvizet nyel, és egyre többet csuklik. Gyakorlatilag felkészült a megszületésre, ha most jön világra érett újszülöttnek tekinthető. Persze, nem kell sürgetni, ha nem jön, jó oka van: gyarapodnia, erősödnie kell még. Már kevesebbet mozog, hiszen alig van helye, de azért érezhetően vannak élénkebb és nyugodtabb periódusai. Sokan azt mondják a magzat mozgékonysága előre jelezte a baba temperamentumát. Vajon a tiéd kis Buddha lesz, vagy örökmozgó?

Kismama
Itt az idő megtervezni, ki visz majd be a kórházba, ha megindul a szülés. Valaki mindig álljon készenlétben, akit hívhatsz, ha szükség van rá. A kórházi csomag összekészítésével se várj tovább. Ettől a héttől kezdve gyermeked bármikor megszülethet. Az ikerterhességek átlagos időtartama 37 hét, és a gyakorlat azt mutatja, hogy azok a kismamák, akik már szültek gyakran szintén a kiírt időpont előtt hozzák világra gyermeküket. Csak a nők 4%-a szül pontosan a kiírás dátumakor.

2011. július 24., vasárnap

Címszavakban - 36. hét

36. hetes pocak
Ismerkedés a Minicirmossal:)
Hétfőn úgy látszik tényleg a vádligörcsre ébredés napja van. Megint a bal görcsölt, de csak finoman, KáeM nem is ébredt fel, olyan gyorsan sikerült kitornáztatni. Ezután rávetettem magam az eddig elmaradt konyhaszekrényekre és szolidan a hűtőre is (mivel nemrég cserélték garanciában, nem nagyon volt még esélye bekoszolódni. Közben bejelentkezett a védőnő is egy szülés előtti látogatásra, így ezen is túl vagyunk. Megnézte a gyerekszobát, a festés nagyon tetszett neki, a légzésfigyelőre rákérdezett, hogy lesz-e...miközben majd kiszúrta a szemét. Fel akarta hívni a figyelmet, hogy a vastag takaró és a párna, amit az ágyneműhöz adnak nem kell....de hát ezt magatól is tudtam, nincs is benne az ágyban. Aztán mondta, hogy szülésről szokott ilyenkor beszélgetni a kismamával...mondtam, hogy köszi, de Herczeghem már minden elmondott a császárról. Szoptatás lett volna a következő téma, itt is lehűtöttem, hogy azért a magánkórházban lesz idő ránk, hogy megtanítsanak érdemben és rendesen szoptatni, de azért erről mondott pár szót. Meg felhívta a figyelmemet, hogy szabin van augusztus 8-ig, így ha addig van esemény, akkor a helyettesét kell keresnem (megkaptam az elérhetőségét). Gyorsan lerendeztük egymást, nekem szokáshoz híven nem volt kérdésem, vagyis annyi, hogy megúszhatjuk-e a szülés utáni látogatását, de - állítása szerint - nem, mert erre törvény kötelezi őket, hogy jönniük kell (mondjuk utána néztünk a törvénynek...érdekes dolog ez, mert kötelező neki felajánlani a látogatást (és nem csak a szülés utánit), de ha jól értelmezem a törvényt nekünk nem kötelező ezt elfogadni: 3. számú melléklet a 49/2004. (V. 21.) ESzCsM rendelethez)  Napközben folyamatosan nagyon kellett szeretni Jade cicát, mert hogy meglehetősen féltékeny a lépőcsházi minicirmos miatt...így felébredt benne ismét a nagy játszós, hízelgős hajlam. Aztán kicsit készültem az estére, mert egyik kolléganőm jött hozzánk rövid látogatásra, mégsem várhattam üres asztallal;)

A kolléganő sem érkezett üres kézzel...köszönöm szépen;)
Kedden délelőtt blogot írogattam, meg pihentem. Kicsit rámolásztam. Délután az egyre méretesebb pocak és a gyakoribb izomgörcsök (na meg a fáradékonyság és a magas vérnyomás) hatására úgy döntöttünk, hogy ezúttal csak masszázs lesz Tündivel, a jógát már nem erőltetem...azt mondta nem vagyok papírkutya és persze vannak olyanok, akiknek az utolsó pillanatig kellemes és jó érzés, de azért sokan jóval hamarabb feladják, mint én. Ennek ellenére még meglehetősen fürgének titulált:) Utána érkezett a redőnyös, mert elhagyta a megrendelőnket, de nem bántam, mert úgyis akartam vele beszélni más ügyben:) Mire végeztünk éppen befutott a vízvezeték szerelő is, aki a wc-n átmenetileg azonnal tudott segíteni, a konyhai helyzetre pedig másnapra ígért végleges megoldást. Aztán telefonáltak a lámpások is, hogy befutott Zsebike lámpája, sajnos nem tudtunk érte menni rögtön. Azért bevallom megéreztem a frontot, nem volt komoly fájás, de azért időnként éreztem egy-egy összehúzódást, és hát a szokásosnál is fáradékonyabb voltam...többször is kellett szundikálni napközben. 

Jade a lámpaszereléshez is nagyon ért
Szerdán elhoztuk a szuperlámpát. Szerelgettünk, majd jött a vízvezeték szerelő és nagyon klasszul megoldotta a konyhai helyzetet:) Ezután ebéd, majd kis csatangolás. Próbáltuk az IKEA-ból a gyerekszobába kinézett kis kanapét beszerezni, de nem volt nekik:( Sebaj, haza tinglitangliztunk. KáeM villanyt szerelt a fürdőszobában is, én pedig a konyhába pakoltam vissza, meg minden oda nem illőt ki a babaszobából. Lassan tényleg eljutunk oda, hogy csak az utolsó simítások hiányoznak, na meg a kis kanapé, de reméljük ebből hamarosan lesz az IKEA-nak:)

Unokatesók már a pocakban ismerkednek;)
Csütörtök szintén kismama Sógornőm és ezzel idén kétszeres nagymamává váló Anyósom érkeztek hozzánk, így bababolt turnét tartottunk:) Jó volt újra végigjárni a helyszíneket, s velük újranézelődni, de azért bevallom egy kicsit sem bántam, hogy már mindennel készen állunk Zsebi fogadására:) Sógornőm megrendelte a babakocsijukat (lilában) és a bútorokat (ezek mellesleg pontosan ugyanazok, mint nálunk is), nekik is intézett KáeM kedvezményeket;) Aztán voltunk az Auchanban is, ahol szembejött velünk egy nagyon helyes kék macis fotelágy (korábban is néztük itt is), ezzel el is dőlt, hogy nem várunk az IKEA-ra, meg is vettük. Szombatra ingyenes házhoz szállítást is ígértek:)


Pénteken - lassan szokásosan - fallabda szurkoltam: KáeM edzett, vagyis őt okították ismét. Ezután ebéd és némi bevásárlás következett. Délután pihenő. Aztán egy gyenge két órás hajsza keresztül a városon némi süteményért....értem én, hogy nyár van és a fagyi menőbb, mint a sütemény, de azért durva, hogy több cukrászdából is kifordultunk, mert annyira semmi választék nem volt. Szegény KáeM-et a vége felé már nagyon sajnáltam, de mondtam neki, hogy annyira nem vagyok ám kívánós:P Egyébként miért nincsenek a plázákban értelmes cukrászdák?????:S A nap lezárásként, illetve pihenésként mozizást irányoztunk elő:) 

Babaszoba körpanoráma:)
Szombaton reggel KáeM felszerelte a kis polcokat a pelenkázó oldalára. Ez az apróságok miatt volt fontos (popsikrém, popsitörlő, pelenka és társaik)....hogy ezekért ne kelljen folyton a fiókot kihúzogatni, annál is inkább, mert az elég kényelmetlen, ha éppen fent van Zsebi a pelenkázón:) Aztán ebéd és vártuk a fotelágy szállítókat. Meg is jöttek viszonylag korán, így a délutánunk szabaddá vált...a gyerekszobánk viszont késszé:))))) Minden kicsomagoltunk, kibontottunk, előkészítettünk, helyére tettünk, ami már itthon van. Hiánylistaként 1 db Zsebit és a gyógyszertárból szükséges receptköteles termékeket tudjuk jegyezni:P (Ja és a kirakott puzzle-t, aminek a keretezése még mindig nem készült el:S)

Almás oroszlán;)
Ma elkezdtük gyűjteni az oroszlánokat;) Egyenlőre csak a gépeinkre került fel az új Mac OSX Lion, de természetesen már nagyon várjuk (lélekben azért türelemre intve, hogy kivárja a még hátralévő nem egészen három hetet), hogy a babaszobába is beköltözzön a mi kis oroszlánunk. Egyébként is viccesnek találtuk, hogy az oroszlán babánkhoz érkezik az oroszlán elnevezésű mac szoftver, annál is inkább, mert az elmúlt egy évben (9 hónapban;)) szaporodtak meg nálunk a mac eszközök és szoktam azzal viccelődni, hogy Zsebi almás tetkóval a popsiján fog megszületni:P


Zsebi a jelek szerint még mindig jól érzi magát odabent, reméljük ez a fennmaradó kevesebb, mint három hétben is így marad. Valójában előfordulnak fájások, néha csak pocakkeményedés formájában, néha durvábban összerándítósan, minden tevékenységben megállítósan. De továbbra sem sikerült felfedeznem semmi rendszerességet (eddig csak a Babaelsősegély tanfolyamon gondolkodtam, hogy elő kéne venni az órát, mert ott már azt hittem, hogy valamiféle rendszeres fájásaim vannak, de aztán kiderült, hogy baromi kényelmetlen volt a szék). Egyre gyakrabban csuklik a kislegény, ami természetes is. Még mindig tudok aludni, bár Phil (szoptatós párna) nélkül azt hiszem ez már esélytelen lenne. Így is előfordul, hogy derékfájósan ébredek, bár az pár lépés megtétele után szerencsére elmúlik. S szerencsére továbbra sem kell iszonyatosan gyakran látogatnom a mosdót, igazából napközben talán csak annyival gyakrabban amennyivel többet is iszom. Éjszaka pedig szerintem egy - maximum kétszeri felkelés teljesen oké. A héten egyébként megint beindult a fognövekedés, erre kerítettünk homeopátiás golyóbist (CHAMOMILLA 15 CH), ami egészen jól működik...na nem hat olyan gyorsan és kimerítően, mint a Cataflam, viszont nem is árt Zsebinek és arra pont elég, hogy tudjak aludni, napközben nem is nagyon szedem:)

2011. július 23., szombat

Égés, forrázás

Az utolsó téma a tanfolyamról, szokásosan csak az észrevételezett helyesírási hibákat javítottam (meg persze nem kizárt, hogy elkövettem újakat), a szöveg többi része változatlan.


"Súlyosság:
- Elsőfokú: a bőr legfelső rétege érintett. Meleg, piros és fájdalmas, hólyagok nem láthatók. Érintésre érzékeny.
- Másodfokú: a bőr középső rétege is érintett. Fájdalmas, vörös és duzzadt hólyagok jelennek meg, felülete nedves.
- Harmadfokú: a bőr mély rétegei is érintettek. Lehet fehér vagy fekete színű és sokszor fájdalmatlan, az idegvégződések elhalása miatt.
- Negyedfokú: ha az izmok és a csontok is érintettek.
- Kiterjedés: A testfelület 10%-át meghaladó másodfokú vagy súlyosabb égés kritikus.
- Elhelyezkedés: Kritikus területek az arc, nyak, nemi szervek, a körkörös égés vagy forró levegő, füst belélegzése.

Tilos:
- Jéggel közvetlenül hűteni, mert az további szövetlehalást okoz!
- Az égés miatt keletkezett hólyagokat megnyitni, kiszúrni, mert az fokozza a felületfertőzés kockázatát!
- Eltávolítani a megégett bőrről a ruhát!

Teendők:
Súlyos égési sérülés esetén
- A további égés megakadályozása. Vegyszer által okozott égési sérüléseknél az anyag eltávolítása, lemosása
- Légzés felmérése, újraélesztés
- Hűtés. Folyasson az égett bőrre hűvös, tiszta csapvizet legalább 20 percig! Ha elérhető, használjon égési kötszert!
- Mentőhívás
- Steril fedőkötés

Enyhe égési sérülés esetén
- Hűtés. Folyasson az égett bőrre hűvös, tiszta csapvizet legalább 20 percig! Ha elérhető, használjon égési kötszert!
- Steril fedőkötést
- Fájdalomcsillapítás."

További okosság a tanfolyamról: egy tenyérnyi felület a testfelület kb. 1%-a. Ajánlott esetleg égéskötszert otthon tartani. Illetve égésnél is nagyon fontos a folyadék pótlása.

2011. július 22., péntek

Kisgyermekkori balesetek és megelőzésük

Következő téma a tanfolyamról, szokásosan csak az észrevételezett helyesírási hibákat javítottam (meg persze nem kizárt, hogy elkövettem újakat), a szöveg többi része változatlan.

"A statisztikák szerint az otthoni balesetek 25%-a a 4 évesnél fiatalabb gyermekek körében fordul elő. A balesetek megelőzése érdekében a legszerencsésebb az lenne, ha folyamatosan szemmel tarthatnánk a gyermekeinket, de minden másodpercben nem lehetünk mellettük. Néhány apró változtatással "gyermekbiztosság" alakíthatjuk lakásunkat, ezzel is óvva a kicsiket. Fontos, hogy ez ne a baba korlátozását jelentse, hanem olyan környezet teremtését, ahol biztonsággal fedezheti fel a világot.

- Ahogy növekszik a baba, mindig más-más helyzet válik veszélyessé. Kezdetben még nem tud forogni, de ekkor se hagyjuk egyedül magas helyen (ágy, pelenkázó) hiszen bármikor leeshet. Ha csak egy percre kell lerakni, tegyük inkább a fölre. 
- Figyeljünk, hogy ne kerüljön túl kicsi tárgy a kezébe, mert lenyelheti. Mivel mindent a szájába vesz, ügyeljünk, hogy piszkos tárgyak ne maradjanak elöl.
- Ne hagyjuk egyedül, amikor cumisüvegből iszik, vagy darabos ételt eszik, mert könnyen félrenyelhet.
- A babakocsiban, etetőszékben, autósülésben mindig kössük be.
- Amikor már fel tud mászni a bútorokra, úgy 1 és 1,5 éves kora között (ágy, ülőgarnitúra), de a lejutás még eséssel végződne, ne hagyjuk egyedül abban a szobában, ahol ez megtörténhet. Tanítgassuk szorgalmasan a lemászás fortélyaira: mindig hassal lefelé fordulva próbálkozzon, és reménykedjünk, hogy nagyobb huppanás nélkül átvészeljük ezt a kb. 1 hónapot.
- Ha több kisgyerek van együtt, ne hagyjuk őket egyedül, mert kárt tehetnek egymásban.


A szobában:
- a konnektorokba tegyünk védőt, nehogy belenyúljon a pici, vagy belekotorjon valamivel
- elektromos eszközöket (vasaló, villanyborotva, epilátor) ne hagyjunk elöl hálózatba dugva,
- az éles sarkokra tegyünk élvédőt
- a fiókokat, szekrényeket érdemes nyitásgátlóval ellátni
- biztosítsunk a gyereknek olyan fiókot vagy szekrényt, amiből ki- és bepakolhat, hogy ne érezzen teljes korlátozást
- a növényeket helyezzük biztonságba, mert a növény és a föld is lehet mérgező
- a varródobozt ne hagyjuk elöl
- a feljárati lépcső aljára szereljünk nyitható rácsot
- a szőnyegeket szedjük fel, vagy tegyünk alá csúszásgátlót
- az erkélyajtó nyitásánál/nyitva hagyására ügyeljünk.


A konyhában:
- a tűzhely gombjait takarjuk el
- a főzés során tartsuk távol a gyereket a tűzhelytől (lehetőleg tegyük járókába)
- ne engedjük forró sütő közelébe
- főzésnél lehetőleg a hátsó főzőlapot használjuk
- a serpenyők nyelét fordítsuk befelé
- a késeket tároljuk olyan fiókban, amit nem tud kinyitni a baba
- forró ételt, italt ne tegyünk a konyhaasztal szélére
- a tisztítószereket és a gyógyszereket zárjuk el
- zacskókat ne hagyjunk elöl
- vigyázzunk a terítővel, könnyen magára ránthatja
- a szemeteshez ne férjen hozzá a baba
- konyhai eszközök pl. vízforraló kikapcsolás után még sokáig forró marad, ne engedjük ezek közelébe a gyerekeket


A fürdőszobában:
- a gyereket ne hagyjuk egy pillanatra se egyedül a kádban
- figyeljünk a fürdővíz hőmérsékletére
- tegyünk csúszásgátló gumiszőnyeget a fürdőkádba, járólapra
- a kifolyt vizet azonnal töröljük fel
- kozmetikai szereket, borotvát felső szekrénybe tegyük, a mosószereket nyitásgátlós szekrénybe rakjuk
- mindenre erősen csavarjuk rá a kupakját
- a forró törölközőszárítóra tegyünk törölközőt
- a wc kefét helyezzük biztonságba.


A szabadban:
- fokozottan tartsuk szemmel, mit vesz a szájába, mire mászik fel
- a szerszámoskamrát zárjuk be
- pancsoló vagy medence közelében mindig legyünk a pici mellett


Utazásnál:
- ne feledkezzünk meg a gyermekülésről
- gyerekzárral védjük az ajtót, ablakot, nehogy kinyissa, kihajoljon, kilógassa a kezét
- ne hagyjuk egyedül az autóban, különösen a tűző napon"

Ezt a részt még kiegészíteném a tanfolyamon a mérgezésekről elhangzottakkal. 


Mérgezés forrása lehet:
- Tisztítószerek
- Gyógyszerek
- Alkohol
- Növények
Ami a gyermek számára elérhető helyen van, arra figyelni kell, lehetőleg előre gondolkodva!
Ha megtörtént a baj, akkor mindenképpen jó tudni, hogy mit és mennyit (mikor) evett/ivott meg a gyerek. Egy órán belül fontos minél jobban csökkenteni a mérgező anyagot: felitatással (azonnal), lemosással (folyamatosan 15 percen keresztül), gyomormosással (ez kórházban lehetséges, előtte otthon adhatunk neki vizet, hogy felhígítsuk a mérgező anyagot), adott esetben a hánytatást is jó lehet, de otthon nem ajánlott (maró anyagnál pedig szigorúan tilos). Mindenképpen inkább hívjunk mentőt, ne saját kocsival induljunk el. Jó ha van minta abból, amit a gyerek elfogyasztott (vagy esetlegesen a hányadékból). Fokozottan kell figyelni a növényekre, mert sok mérgező növény van a kertben (pl.: aranyeső, gyöngyvirág, tiszafa, tuja termése...stb.) és a lakásban (pl.: diffenbachia, fikuszfélék, orchideafélék...stb). 


Van egy toxikológiai tájékoztató szolgálat - 24 órás és a Nagyvárad téren működik. 
Elérhető a 80/20 11 99 számon!

2011. július 21., csütörtök

Hányás és hasmenés

Következő téma a tanfolyamról, szokásosan csak az észrevételezett helyesírási hibákat javítottam (meg persze nem kizárt, hogy elkövettem újakat), a szöveg többi része változatlan.


"Hányás
Ha gyermekünknek hánynia kell, sokszor nehéz eldönteni, hogy ez valami fontosat jelez-e, vagy nincs olyan jelentősége, hogy orvoshoz forduljunk. Mint minden betegséget, a hányást is másképp kell megítélni csecsemőkorban és kisdedkorban.


Csecsemőkori hányás:
Egyes babák sokkal "hányósabbak", mint a többiek. Kis csecsemőnél a hányás oka lehet egyszerá levegőnyelés. Szoptatás vagy etetés után a kis csecsemőt függőleges, úgynevezett "büfiztető" helyzetben tartjuk, hogy a lenyelt levegő távozni tudjon. Ha ezt elmulasztjuk, a gyermek erőteljesen, "sugárban" kihányhatja a megevett táplálékot. Ez a fajta hányás nem ártalmas, nem okoz súlycsökkenést, ettől függetlenül nem árt megbeszélni a dolgot a védőnővel vagy gyermekorvosunkkal. Meggyőződhetünk a hányás ártalmatlanságáról, ja figyeljük a pisis pelenkák számát és a pisi mennyiségét. Ha majdnem mindig lucskos a pelenkája, amikor tisztába tesszük, biztosak lehetünk abban, hogy nincs nagyobb folyadékveszteség. Természetesen a csecsemők egy-egy fertőzés kezdetén is hányhatnak. Ha a baba a hányás mellett lázas, szájon át folyadékpótlás nem megoldható, konzultáljunk gyermekorvosunkkal. Csecsemőkorban előforduló megbetegedés a gyomorszáj-szűkület. Fiúknál gyakrabban előforduló, de lányoknál is jelentkező veleszületett megbetegedés. A születést követő első pár héten kezdődnek a tünetek, amelyek 6 hetes korban a legkifejezettebbek. Ahogy megtelik a baba gyomra, hánynia kell, sugárhányás formájában. A gyomortartalom nagy erővel tör elő. A gyomorszáj-szűkületben szenvedő csecsemő sürgős ellátást igényel, mert az összes magához vett táplálékot és folyadékot elveszítheti. Először a súlygyarapodás áll le, majd veszít is a baba a súlyából, és ez a folyamat egészen a kiszáradásig fokozódhat. Az orvos könnyen felismeri a bajt. Részben a tünetek, részben az ultrahang-vizsgálat alapján. A diagnózis felállítása után a probléma egy egyszerű műtéttel véglegesen megoldható.

Kisdedkori hányás:
Az alábbiakban felsoroljuk a hányás lehetséges okait. Csak a szülő tudja eldönteni, hogy adott esetben a hányás betegség része-e, vagy szükséges van orvosi segítségre. A hányás lehet egy megbetegedés első jele, amikor is sokszor egyéb tünettel együtt jelentkezik, például: lázzal, köhögéssel, náthával. Ebben az esetben forduljunk orvoshoz. Vannak gyerekek, akik mindenféle izgalmi tünetre vagy ún. emésztési zavarra hányással reagálnak. Gyakran egyszerűen csak azért hánynak, mert izgalmak hatására zavar keletkezik az emésztésükben. Az ilyen gyerek teljesen váratlanul öklendezi föl a gyomortartalmat, a hányást nem előzi meg hányinger. Utána viszont a gyerek szinte azonnal teljesen jól érzi magát, és a hányás nem ismétlődik meg, elfeledkezhetünk az egészről. Vannak gyerekek, akik hányással reagálnak az érzelmi megterhelésre (pl. hétfő reggeli hányás, amikor óvodába vagy bölcsödébe kell menni). Ilyenkor inkább a kiváltó okokkal és kevésbé magával a hányással kell foglalkozni.


Mikor kérjünk orvosi segítséget?
Ha a gyereknek hányingere van, a hányástól nem könnyebbül meg, és röviddel utána sem lesz jobban. Ha a gyermek egymás után többször hány, amit egyéb tünetek is kísérnek, pl.: láz, hasmenés, hurutos tünetek. Minél kisebb a csecsemő, annál fontosabb, hogy hányás esetén, főleg, ha ahhoz hasmenés és láz is társul, orvoshoz forduljunk. A három tünet együttesen nagyobb folyadékveszteséget okozhat, mint amennyit itatással pótolni tudunk. A szervezet a folyadékvesztés után nem csak súlyos vízhiánnyal kűzd, hanem az ásványi anyagok is pótlásra szorulnak. Ezért a kiszáradt baba vagy kisgyermek állapota nem rendeződik attól, hogy megiszik egy üveg vizet. A különböző vegyületek sók, ásványi anyagok és folyadékok gondosan összeállított keverékét kell bejuttatni a szervezetébe. Az orvos a megszokott italok helyett ilyenkor ún. rehidratáló folyadékot javasol, amelyet a megfelelő összetételű porok vízben való feloldásával készíthetünk el A belőlük készített ital összetételénél fogva segít fenntartani a szervezetben a só-víz-háztartás egyensúlyát. (Forrás: Madarász Utcai Gyermekkórház)

Az ismétlődő reggeli, hányingerrel nem kísért hányás gondos kivizsgálást igényel!!!!


Hasmenés
A hányás mellett a hasmenés is kiszáradáshoz vezethet. Hasmenés alatt a széklet állagának lazábbá, gyakran folyékonnyá válását értjük. A naponta többszöri, formált székletürítést nem tekintjük hasmenésnek, ha mellette panasz nincs, akkor nem is kóros. A hasmenéses széklet kialakulásának oka minden esetben a széklet víztartalmának megnövekedése; többféle mechanizmusa és számos oka van. A hasmenéses széklet minden esetben figyelmet érdemel; a hátterében lehetséges jelentéktelen táplálási/táplálkozási hiba és bonyolult kivizsgálást és kezelést igénylő komoly betegség is. Néhány napig tartó, kisebb hasmenés minden gyereknél előfordul, de hosszú ideig fennálló vagy rossz általános állapottal járó hasmenés mindig orvosi vizsgálatot indokol! (Forrás: www.gyermekbetegsegek.hu)"

2011. július 20., szerda

Láz és lázcsillapítás

Következő téma a tanfolyamról, szokásosan csak az észrevételezett helyesírási hibákat javítottam (meg persze nem kizárt, hogy elkövettem újakat), a szöveg többi része változatlan.


"A normál testhőmérséklet 36-37,2 °C között ingadozik. Befolyásolja a külső környezeti hőmérséklet, a napszaki ritmus és a fizikai aktivitás. 37,2 °C felett hőemelkedésről 38 °C felett lázról beszélünk, 39 °C felett magas lázról. A láz nem egyenlő a betegséggel, csak egy tünet. Lehet gyermekünk súlyos beteg láztalanul és lehet magas láza, mégsem társul komoly betegséggel. A láz, a szervezet védekező reakciója. A kórokozók elleni küzdelemnek a része ezért 38 °C fokig nem szükséges lázat csillapítani. 38 °C már megterheli a szervezetet, fontos a láz csillapítása. 


Hol mérjük a gyermek hőmérsékletét?
Óvodás korig a legmegbízhatóbb módszer a végbélben történő lázmérés. Nagyobb gyermekeknél már a hónaljban is mérhetünk testhőt. Ügyelnünk kell, hogy a lázmérő ne csússzon ki. A hónaljban és a test más pontjain mért hőmérsékletet meg kell különböztetnünk. A végbélben, a szájban, a nyelv alatt, illetve a fülben mért testhőmérséklet az ún. maghőmérséklet. Ezért 0,5 °C fokot le kell vonjunk, hogy megkapjuk a valós testhőmérsékletet. A homlokra helyezhető tapasz csak tájékoztató jellegű. Fontos, hogy ne csak tapintással, saját hőérzetünkre hagyatkozva feltételezzük, hogy gyermekünk lázas, hanem pontos adatokkal rendelkezzünk. Ebből láthatjuk, a lázcsillapítás hatékonyságát, a láz illetve a lázas betegség lezajlásának folyamatát. (Pl. csökkenő tendenciát mutat, folyamatos, vagy visszatérő a láz).


Lázcsillapítás


Fizikális - nem gyógyszeres lázcsillapítás (hőelvonáson alapuló jelenség)
1. Hűtőfürdő: a lázas gyermek testhőmérsékletével megegyező hőmérsékletű, tehát meleg vizes kádba kezdjük. Melyhez lassan, fokozatosan engedünk hűvösebb vizet. Mindaddig, míg a víz hőmérséklete kb. 28-30 °C lesz. Tehát nem hideg! A gyermek egész testét locsolgatjuk, kb. 10-15 percen át. A legjobb, s ha a gyermek is hajlandó rá, egyszer-egyszer nyakik belebújik a vízbe.
2. Priznic- hűtőborogatás: A gyermek nyakától lefelé, vizes lepedőbe, törölközőbe, textil-pelenkába tekerjük. Kb. 10 perc múlva, a ruha átmelegedésekor kicseréljük. Mindezt 2x megismételjük. A végtagokra helyezett vizes zsebkendők alkalmazása hatástalan, tehát nem javasolt.


Gyógyszeres lázcsillapítás
Formái: kúp, szirup, oldat, tabletta
A kiválasztásnál vegyük figyelembe a gyermek életkorát, de inkább a testsúlyát, (hiszen 6 évesen gyermekünk lehet 15 kg, de 40 kg is...). Fontosak az esetleges korábbi allergiás reakciók is. A kúpot tartsuk hűtőszekrényben. Időnként ellenőrizzük a lejárati dátumát és ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a gyermekünk idővel a már korábban bevált gyógyszerét kinőheti! A lázcsillapító kiválasztásánál nem a lázcsillapítók nevét, hanem a hatóanyagát figyeljük. Minden gyártó más és más néven, azonos tartalmú orvosságot készít, melyek kombinálva, könnyen túladagoláshoz vezetnek. Bizonytalanság esetén kérjük háziorvosunk, és a patikus segítségét.


A leggyakrabban használt lázcsillapító hatású gyógyszerek adagolási javaslata:

5 ttskg-ig: Germicid (Aminophenazon)/ Supp.Noraminophenazoni 100 mg - osból 1/2 kúp

6-10 kg: Germicid/ Noraminophenazoni 100 mg/ Supp. Antipyreticum pro infante 1 kúp, Mexalen (Paracetamol) 125 mg-os 1 kúp, Panadol (paracetamol) szirup 4-6 ml, Nurofen (Ibuprofen) 60 mg-os 1 kúp, vagy szirup 3-5 ml, Cataflam csepp (diclofenac) ttskg-ként 1 csepp

10-20 kg: Noraminophenazoni 200 mg-os/ Supp. Antipyreticum pro parvulo 1 kúp, Panadol szirup 10-15 ml, Nurofen 125 mg-os 1 kúp vagy szirup 6-8 ml, Cataflam csepp a fentiek szerint

20-30 kg: Nurofen szirup 8-12 ml, Rubophen (Paracetamol)/Mexalen 500mg-os 1/2 tabletta, Panadol szirup 14-18 ml, Algopyrin (Metamizole) 500 mg-os 1/2 tabletta

30-40 kg: Nurofen szirup 12-16 ml, Rubophen, Mexalen, Panadol 500 mg-os tabletta 1db, Algopyrin 500 mg 3/4-1 tabletta

A vastagon szedett gyógyszerek vénykötelesek! A gyógyszerek mögött zárójelben a hatóanyagot tüntettük fel.

Az azonos hatóanyagot tartalmazó gyógyszerek ismétlése között 4-8 órát várni kell, de félidőben, ha még szükséges, más csoportba tartozó gyógyszer adandó. Illetve fizikális hűtéssel is kombinálhatjuk a terápiát. Otthon tartsunk legalább 2 különböző hatóanyagot tartalmazó lázcsillapítót!

A láz kapcsán a szervezet folyadékigénye kb. 10%-kal megemelkedik, ezért ne feledkezzünk meg a bőséges folyadékpótlásról. AKi nem iszik eleget, annak a lázát nehezebben, vagy nem fogjuk tudni csillapítani! Az étvágytalanság gyakori velejárója a betegségeknek, emiatt nem kell aggódni, nem kell erőltetni.


Meddig várhatunk otthoni kezeléssel és mikor kell orvoshoz fordulni?
- Külön figyelmet érdemelnek az újszülöttek, főként 4-hetes koruk előtt. Ha a baba lázas, azonnal keressük fel a gyermekorvost. Újszülöttkorban ugyanis a láz hátterében nagy valószínűséggel bakteriális fertőzés áll, és mivel a babák immunrendszeres még éretlen, akár néhány óra alatt nagyon súlyos állapot is kialakulhat.
- 1 hónaposnál fiatalabb kiscsecsemő láza estén (végbélben mérve, ne feledkezzünk meg a 0,5 °C levonásról!) - lázcsillapító adása után azonnal forduljunk a háziorvosunkhoz, sz.e. ügyelethez, ilyenkor a legtöbb esetben kórházi felvétel és kivizsgálás szükséges.
- Ha a láz mellett más súlyos tünet is fennáll, pl. csillapíthatatlan hányás, hasmenés, nehézlégzés, kiütés
- Ha a gyermeknek ismert krónikus társult betegsége van (pl. immunhiány, diabetes, asthma)
- 3 napnál tovább elhúzódó láz

Nagyobb gyereknél, jó általános állapot, könnyen csillapítható láz esetén várakozhatunk.
Mielőtt lázas gyermekünkkel orvoshoz indulunk, otthon kezdjük el a lázcsillapítást. A rendelőben történő hosszas várakozás esetén a láz még magasabbra szökhet, illetve lázas görcsállapot léphet fel.


Lázgörcs
A lázgörcs olyan rázkódás amit láz, vagy a megemelkedett testhőmérséklet okozhat. A roham alatt a gyermek elveszti az eszméletét, nagyon sápadtnak tűnhet, a szája körül kékes lehet a bőr színe, az izmok megfeszülhetnek, majd később rángatódzani kezdhetnek. A roham néhány másodperctől egészen néhány percig tarthat. Elég gyakori, körülbelül a gyermekek 3%-ánál fordul elő. A leggyakrabban 3 hónap és 4 éve között fordul elő. Nagyon ijesztőnek nézhet ki egy lázgörcs roham, de ártalmatlan. Általában rövid ideig tartanak, és nem okoznak agykárosodást. A problémák akkor adódnak, ha a roham huzamosabb ideig tart és a gyermek nincs kezelve. A roham után a gyermek fáradt és aluszékony lehet. Nyűgös lehet egy napig. A megszokott tevékenységeket ismét lehet kezdeni amint a gyermek jobban érzi magát. Fel kell hívni a gyermek orvosát, ha a gyermek nem tűnik rendben 1 nappal a roham után. 30-40%-ban ismétlődhet! Ha a gyermek egy évnél fiatalabb, a visszatérés esélye magasabb. A visszatérésre való esély kisebb, ha a gyermek 3-4 éves és nagyon ritka 6 év után. Az epilepsziára való esély enyhén magasabb. A legtöbb gyermeknek NEM LESZ epilepsziája. 



Teendők: Ha a gyermek görcsöl, maradjunk nyugodtak és maradjunk a gyermek mellett. Ha a görcsök elkezdődtek semmit sem tehetünk, hogy megállítsuk. A gyermeket az oldalára kell fektetni, hogy a nyál és az esetleges hányás a szájából kifolyhasson. A felső térdet hajlítsuk be, hogy a gyermek ebben a testhelyzetben maradjon. Ez a testhelyzet megakadályozza a gyermek megfulladását a nyálon, vagy hányáson. A gyermeket NE "mozdulatlanítsuk". A gyermek körül távolítsunk el a kemény vagy éles tárgyakat, amivel megelőzhetjük a sérüléseket. Lazítsuk meg a gyermek ruháját a nyaka körül. Ne tegyünk semmit a gyermek szájába, Lehetetlen, hogy a gyermek lenyelje a nyelvét. Ha ismételt görcsről van szó, vagy a jól felkészült szülő gyanítja, hogy lázgörcs zajlik, kezdjük meg a lázcsillapítást. Kerüljük a szájon át adható szereket, hiszen ebben az esetben félrenyeléshez vezethetnek! Válasszunk a gyermek életkorának, illetve testtömegének megfelelő mennyiségű és hatóanyagú kúpot. Figyeljük meg a gyermeket a roham alatt, hogy milyen sokáig tart a roham, mely testrészek rángatóznak, ami hasznos lehet az orvos számára. Néhány gyermeknek az orvos felírhat gyógyszert ami a jövőbeli rohamokat megállítsa. Ezt meg kell beszélni az orvossal. A roham után hagyni kell a gyermeket pihenni, vagy aludni. Az normális, hogy a gyermek aludni akar a roham után.

Orvost kell hívni:
- Ha a roham a gyermek életében először jelentkezett, ekkor kórházi kivizsgálás lesz szükséges.
- Ha a roham 5 percnél tovább tart, a gyermeket be kell vinnünk a legközelebbi ügyeletre. A gyermeknek gyógyszerre lehet szüksége, ha a roham sokáig tart.
- Ne szállítsuk a gyermeket a roham alatt, ha egyedül vagyunk vele. Hívjunk valakit segíteni, ha vezetünk, vagy hívjuk a mentőket!
- Ha az ismételt roham a korábbihoz képest más lefolyású, fel kel hívni a gyermek kezelőorvosát, és meg kell vele beszélni, hogy szükségesnek tartja-e, hogy kivizsgálja a gyermeket!"

2011. július 19., kedd

Kórházi kelengye

Ennél a témánál is böngésztem a neten. A saját klinikán is fent volt egy lista, amit a szülésfelkészítőn kinyomtatva is megkaptunk. 


Aztán még találtam számtalan darabot. A saját csomagjaink végülis az alábbiak szerint néznek ki (a védőnő szerint a szokásosnál jelentősen kisebb, arról nem is beszélve, hogy ez kettőnk (vagyis hármunk) pakkja). A múlt héten, vagyis 35. hét folyamán pakoltam össze, persze még rajta van a papíros lista, amin látszik, hogy mi az, ami hiányzik még (főként azért, mert használatban van). 

Szülőszobába alapvetően gondolom messze nem lesz szükségünk az alábbiakból szinte semmire, lévén császárra készülünk, a műtőbe pedig a pocakon kívül nem igen kell magammal vinni semmit. Ennek ellenére úgy döntöttem, hogy kicsit korrigálva ugyan az eredeti listát, de mégis összepakolom, lévén a kocsi elbírja, na meg utána a 4 órás őrzőben töltött időszak alatt még jól jöhet ez vagy az.:)


Szülőszobai csomagunk
 - Személyi iratok, Házassági anyakönyvi kivonat másolata (300 napnál nem régebbi), gondozási könyv, orvosi leletek;
- 1 pár papucs nekem és 1 pár papucs a kispapának;
- 2 db kisebb méretű törölköző;
- tusfürdő;
- bimbóvédő;
- 1 csomag Tena betét (20 db);
- csokoládé, nápolyi, keksz
- kóla - mert adott esetben gyógyszerként is üzemel, na meg a folyadékpótlásra sem rossz:P
- pár darab hosszú szívószál - egyik már császáron átesett ismerősünk ajánlására 
A kitűzött napunkon még belekerül egy adag frissen lefőzött szoptatós tea, legalábbis ha Herczegh doktornak nem lesz kifogása ellene a legközelebbi konzultációnkon. Fényképezőgép is lesz nálunk, nagyjából három verzióban is, ahogy laptopok is;)


Az osztályos csomagunk családi szobában (végig velünk lesz a kispapa is, mert család születik) 4 éjszakára készülve. A saját igényekre szabva...mert például utálom a hálóinget.

- 2 db szoptatós top
- 2 db sima top (könnyen lehúzható első résszel, gondolva a szoptatásra)
- 2 db szoptatós melltartó
- 1 db haskötő
- 3 pár mosható és 3 pár eldobható melltartóbetét
- 2 db kismama pizsama nadrág
- 1 db méretes halásznadrág
- 1 db kapucis kardigán
- 4-4 pár zokni
- 4 db póló a kispapának
- 4 db boxer alsó a kispapának
- 2 db rövid nadrág a kispapának
- 4 db piros (!) kisebb méretű törölköző (a kényesebb részekhez, napi cserére gondolva)
- 2 db normál törülköző (Decathlonból kicsire összehajtható fajta)
- Tisztasági csomag: tusfürdő, sampon+balzsam, fogkefék, fogkrém, intim mosakodógél, fésű, hajgumik, fültisztító pálcika, intim törlőkendő, nedves wc papír
- 10 db eldobható bugyi
- 4 db sima bugyi
- 20 db Tena betét (ez mondjuk a szülőszobai csomagban van konkrétan)
- 1 csomag normál éjszakai betét
- 2 db bimbóvédő - Avent mini (ez is szülőszobai csomagba került)
- bimbóvédőkrém - Medela
- mellszívó - Avent elektromos


ZsebiGergőnek nem kell vinnünk semmit a kórházi tartózkodásra, hazahozáshoz az alábbiakat készítettem össze....egyszerre a fentiekkel, hiszen nem lesz utánunk érkező kispapa, aki majd behozza ami kell. Nyilván a többféle ruha a többféle időjárási helyzetre készülve. Ezek a dolgok feltételezésem szerint csak a hazaindulás napján kerülnek fel a kocsiból, addig végülis teljesen feleslegesek.


- Hosszú ujjas vékony rugdalózó, vékony sapka
- Rövid ujjas, rövid nadrágos rugdalózó vékony
- Rövid ujjas body
- 1 pár vékonyabb újszülött zokni
- 2 db tetra pelenka
- 1 db kocsitakaró
- 1 db újszülött pelenka
- Hordozó+isofix talp (ezutóbbi nyilván a kocsiba szerelve)
- Játszócumi
- Na meg a gyermekorvostól kapott recept paksaméta...ezt szerencsére - reményeim szerint - még a kórházi tartózkodás alatt helyben ki fogjuk tudni váltani, mert van a kórház területén gyógyszertár.

Természetesen velünk fog tartani Phil a szoptatós párna is, hogy ne itthon kelljen újratanulni vele a szoptatási technikát. Mi ugye teljes ellátást kapunk, így úgy gondolom, hogy jelentősen kisebb a csomagunk, mint egy átlag magyar kórház esetében. Utólag - ha nem felejtem el - beszámolok róla, hogy mi az amire ténylegesen szükség volt, mi hiányzott esetleg és mi az ami teljesen feleslegesnek bizonyul. (Van még egy csomó kényelmi apróság, amik alapból tartozékai a kézi táskáinknak). S hát a technikai felszerelésről nem írok, de természetesen visszük a fényképező gépet, már a nagyot, illetve a Mac eszközök nagy részét is;)

2011. július 18., hétfő

Kiütéses betegségek

Következő téma a tanfolyamról, szokásosan csak az észrevételezett helyesírási hibákat javítottam (meg persze nem kizárt, hogy elkövettem újakat), a szöveg többi része változatlan.


"A nátha és a hányás után a kiütés (pötty) a harmadik leggyakoribb tünet, mellyel gyerekkorban a rendeléseket a szülők felkeresik. Számtalan ok vezethet kiütéshez, lássuk a legfontosabbakat.


BÁRÁNYHIMLŐ (varicella)
Testszerte k. borsonyi, viszkető kiemelkedő elváltozások jelennek meg, tetején hólyaggal, melyek hamar megrepednek és pörkösödnek. Az az egyetlen kiütés, melyet a hajas fejbőrön is megtalálunk. Légúti tünetek és láz gyakran kísérik. A hólyagok egy hétig újra és újra képződnek, majd leszáradnak, eddig magas fokban fertőző, később már nem. A kiütések száma néhány darabtól több száz, akár ezer is lehet. Általános esetben közösségtől való eltiltás, bő folyadék, szükség esetén lázcsillapítás (lehetőség szerint salicylat tartalmú gyógyszerek kerülése) és langyos, naponta többszöri tusolás javasolt. Rázókeverék használtat ellenjavalt. Ha a tünet hétvégén jelentkezik, az ügyeletre nem szükséges elmenni. Szövődmények lehetnek: tüdőgyulladás, agyvelőgyulladás és kiterjedt, bőr alatti gyulladás. Ha tartósan magas lázat, viselkedésváltozást, nehezített légzést, összefolyó hólyagokat, az azt körülvevő bőr gyulladását észleljük, forduljunk orvoshoz. Ritka, súlyos esetben igényel kórházi ápolást (kizárólag Szt. László Kórház). Mág megelőzhető, van védőoltás ellene.


SKARLÁT (vörheny)
Gyermekközösségek igen gyakori, fertőző, lázzal, kiütéssel járó betegsége. A kiütések gombostűfejnyiek, a bőrből kiemelkednek. A hajlatokban jelennek meg először, majd az egész testen elterjednek, kivéve az orcákat. Színe lehet egész halvány, esetleg csak tapintással észlelhető, illetve skarlátvörös. Általában láz kíséri, torokgyulladás, tüszős mandulagyulladás, hasfájás, hányás, hasmenés is gyakran jelentkezik. Néhány nap alatt láztalanodik a beteg, a kiütések eltűnnek, helyükön a bőr fino hámlása észlelhető. Átlagos esetben szájon át adandó antibiotikum (penicillin) és lázcsillapító szükséges. Tartós láz, a kísérő torokfájás, vagy hányás miatti folyadékbevitel elégtelensége mellett esetleg infúzió adására is szükség lehet.


3 NAPOS LÁZ (Exanthaema subithum)
6 hónaposnál idősebb csecsemők betegsége, melyet vírusfertőzés (HSV6) okoz. A jó állapotú csecsemő/kisded minden egyéb tünet nélkül lázas. A lázmentes időszakban jó kedélyű, jó étvágyú. 3 nap után a láz megszűnik és főleg a törzsön nem kiemelkedő, halvány, lilás, lencsényi foltok jelennek meg. A lázcsillapításon, folyadékpótláson kívül teendőt nem igényel, a kiütések spontán megszűnnek. A láz miatt lázgörcs gyakori okaként szerepel.


KANYARÓ (morbilli), RUBEOLA (rózsahimlő)
A védőoltásoknak köszönhetően, már a mindennapi gyakorlatban már nem észlelt, kiütéssel járó fertőző betegségek, ezért fennállásukra csak különleges esetben, pl. nem oltott egyén vagy bevándorló gondolunk.


CSALÁNKIÜTÉS (urticaria)
Bőrből kiemelkedő, lapos, változó méretű, erősen viszkető bőrelváltozás, mely gyakran összefolyik. Láz nem kíséréi. A szülő sokszor fel tudja idézni, hogy a gyermek új ételt, italt, gyógyszert fogyasztott, új tisztítószert, kozmetikumot használtak. A leggyakoribb, hogy nehezen besorolható ételszínezék, adalék, konzerválószer, esetleg egy aktuálisan zajó betegséggel együttesen okozza a bőrtünetet.
Javallatok: külsőleg Fensitil gél, recept nélkül kapható. A gyermek életkorától függően Ca pezsgőtabletta: 3 éves kor alatt 2-3x1/4 tabletta, 3-14 éves kor között 2-3x1/2 tabletta, 14 év felett 2x1 tabletta. Ha nem javul, vagy nagyon sok kiütés van, bármilyen, egyéb okból otthon tartott antihisztamin szájon át jó hatású lehet. Pl.: Fenistil csepp/caps, Cetirizine csepp/tabletta, Erolin szirup/tabl., Claritine tabl., Zyrtec csepp/tabl., Zyzal, Aerius stb. Ha szemhéj- vagy szájduzzanat, esetleg nyelvduzzanat, vagy rekedtség kíséri, azonnal forduljanak orvoshoz, esetleg hívjanak mentőt. Ekkor kórházi felvétel és injekció adása következik.


ROVARCSÍPÉS
Tavasztól, késő őszig a szúnyogok, pókok, bogarak csípése, viszket, ég, esetleg helyi duzzanatot okoz. A csípés közepén a szúrt, harapott csatorna legtöbbször könnyen felismerhető. Javasolt: Fenistil gél lokálisan, borogatás.
Orvoshoz akkor forduljunk, ha a csípéstől távoli testtáj, vagy ajak duzzanatát észleljük, ekkor kórházi felvétel szükséges. Ha a csípést a gyermek elkaparja, gennyes, váladékozik, Betadine, vagy más fertőtlenítő oldalt/krém használata javasolt.


PÖTTYÖS ÚJSZÜLÖTT
Főleg újszülött, fiatal csecsemő arcán, gyakran tűszúrásnyi, sárgás, fehéres bennékű kiütések jelennek meg. Ezek az anyai hormonhatás következményei, spontán megszűnnek. Teendőt nem igényel. Piszkálni, kiszúrni tilos. Ügyeletet ne hívjunk.


BEVÉRZÉS, VÉRALÁFUTÁS
Ha a gyermek testén lilás, sötétvörös, tűszúráshoz hasonlító elváltozásokat látunk, melyet fokozott erőlködés (köhögés, hányás) nem előzött meg, testén véraláfutások sérülésekhez képest indokolatlan számban és gyakorisággal jelennek meg kórházi kivizsgálás javasolt, a vérlemezkék betegségét jelezheti.


ROTAVÍRUS
Mit érdemes tudni a rotavírus okozta fertőzésről? A rotavírus a csecsemők és kisdedek hasmenéssel, hányással járó megbetegedéseinek a leggyakoribb okozója világszerte. Az óvodáskor végére gyakorlatilag minden kisgyermek legalább egy alkalommal megfertőződik. A rotavírus okozta betegség annál súlyosabb, minél fiatalabb életkorban történik a fertőzés. A hat és huszonnégy hónap közötti kisbabák a legveszélyeztetettebbek azért is, mert ebben a periódusban fordul elő a legtöbb rotavírus megbetegedés. További veszélyt jelent a csecsemők esetében az is, hogy minél fiatalabb a baba annál nehezebb a folyadékpótlás, és emiatt könnyen a kiszáradás súlyos formája alakulhat ki. A rotavírus nagyon ragályos, ha a család egy tagja megfertőződik, akkor a vírus rövid időn belül az egész családot megfertőzi életkortól függetlenül. A betegség egyszeri átvészelése nem jelent biztos védettséget a későbbiekre, így a család tagjai akkor is elkaphatják a fertőzést, ha egyszer már átestek rajta. Felnőtteknél a betegség lefolyása enyhébb, kisgyermekkor után ritkán okoz súlyos kiszáradást. A rotavírust "demokratikus" vírusnak is nevezhetjük, hiszen gyakorlatilag az összes gyermeket megfertőzte világszerte, nemtől és szociális helyezettől függetlenül.
Tünetek: Rotavírusos fertőzés esetén rövid, pár napos lappangási idő után viharos gyorsasággal alakul ki a vizes hasmenés és intenzív hányás, amely 3-7 napig is eltarthat, és magas lázzal is járhat. Hányés és hasmenés naponta akár 8-20-szor is előfordulhat. A csecsemők és kisdedek folyadék- és sóháztartása könnyebben felborul, mint a nagyobb gyermekeké. A folyadékvesztés egyik jellegzetes tünete a súlyvesztés. Folyamatosan ügyelnünk kell a kiszáradás elkerülésére!"