2012. február 29., szerda

7 hónapos

Annyira rohan az idő, hogy az már-már hihetetlen. Mondjuk a Február még így hosszítva is csal;)

Anya mosolya csak kicsit erőltetett, amúgy imádja, ha a haját tépem;)
Adatok: 10300 gramm nehéz (Apuka is megnyugodott, mert hogy véleménye szerint 10 kiló alatt nincs ember:P), 73 cm magas és 45,5 cm a buksijának a körfogata. Ruhákból 74-esek maradtak még egyenlőre, bár bodyból már 80asokkal van tele a fiók, pelenkából továbbra is a 4-es, bár már nem sokáig:)


Lelocsolom a fényképeződet;)
Alvás, evés…alias napirendetlenség: Már nem is annyira rendetlenség. Nem óra a gyerek, de azért jól tervezhető napirendet alakított ki magának. Mondjuk nem bánnánk, ha inkább kicsit később feküdne és később kelne, de azért tudunk ezzel élni. Pontosan mivel is élünk együtt /általában/: Reggel 5.30-6.30 között kel. Ilyenkor pelenkacsere és öltözés, aztán kezdődik a játék. 7 körül szokott reggelizni, általában kanalazós tejpépet. 9ig rendületlenül megy a játék, ekkor kap valami nasi félét, többnyire joghurtot, vagy túrókrémet. Eddigre általában el is álmosodik. Jó esetben 1 órát, rosszabb esetben felet alszik. Dél körül ebédel, kanalazós főzelék félét, természetesen hússal, mert a hús az jóóóó:) Aztán újabb kör móka és kacagás. Délután egy újabb rövid szunya - ha sétálunk, akkor a séta alatt fél óra. Aztán kettő körül megint egy kisebb étkezés, ez gyümölcs kanalazást jelent. Aztán játék még 4ig…itt már erősen érezhető rajta a fáradtság, de aktív foglalkozással fél5ig (néha még tovább) tudjuk húzni a fürdési időt:) A pancsi továbbra is nagy műsor, természetesen a nagy kádban, de még így is az egész fürdőszobát és a szülőket is el tudja áztatni, 15 cm vízből:) Aztán vacsora cumiból egy méretesebb adag tápszer, és 5-fél6 felé kerül általában ágyba. Mostanában volt pár nap, amikor nehezebben aludt el, reméljük ez nem lesz általános. Mikor mi lefekszünk kap még egy kaját az ún. betöltést:) Cumiból egy újabb adag tápszer…erre általában fel sem ébred. Aztán innen tényleg szunya reggelig. Vagy nem, mert azért van amikor hajnali 3-5 között megébred pár korty teáért, esetleg egy tiszta pelusért.


Vége a szunyának:)
Kimittud: mozgását leginkább a kumászás szóval tudnám jellemezni. Mert hol kúszás, hol mászás, de határozottan halad, mikor úgy érzi elérte az utazó sebességet, akkor repülésre vált.:P Nincs konkrét tárgy, amit nagyon akar, mindig mást céloz be, s van olyan is, hogy magának gurítja mindig el a labdát. Ujjal mutogat - bár még nem konkrét dologra, tapsol, egyre többször integet. Berreg és szuszog és úgy általában is sokat dumál. Természetesen vigyorog és hangosan kacarászik. Úszáson már-már megszégyeníti a profikat;) Műszaki érdeklődése sem kérdéses, sokszor jelzi a szieszta végét a zenélő forgóka bekapcsolásával..kétszer kell megnyomni a célgombot;)

Mint látható az arcomon, megdöbbentően nagyot tud harapni ezzel a két fogacskával
Fog: hát eddig várakoztunk:) Két fogú lett. S többen állítják, hogy ez sem tart már sokáig, mert hogy a fentiek is készülődnek…meglátjuk:P

Aaaaanya elég jó kiflit sütött
EÜ: nem volt igazából semmi ezzel kapcsolatosan. Néha elgondolkodunk, hogy vajon normális-e, hogy még mindig viszonylag gyakran bukik, de aztán arra jutunk, hogy nyilván mi is buknánk, ha a hasunkon pörögnénk:P
Laza vagyok
Hordozás/utazás/egyebek: Nagy utazás most nem volt. Séták igen, a hideg nem barátunk…mit mondjak a szülei sem szeretik. A tavaszias napokon mindjárt jobb kedvvel sétált..ja és már a múlt hónap óta a sportrészt használjuk a babakocsihoz, ahogy a kiságyat is leeresztettük már január 22-én…bár most már lehet, hogy a legalsó szint lesz az esedékes. Ica mama vendégeskedett nálunk egy hetet, ami persze Zsebinek a kényeztetés netovábbját jelentette:) Továbbra is járunk preventív jelleggel Dévényre kéthetente egyszer, hetente egy babaúszás is van a programban. S volt pár alkalom Gekko is. 


Apa farsangi kalapjában
Aktuális becenevek: Zsebi, Zsebec, Zsebecs, Gizmó, Mérgesmacska, Mókus, Baba, Prücsök, Prücsi, KisHerceg.

Próbálok haladni a macska idomításával is;)
Jade vs. Zsebi: aktív szimatolás, simogatás, közös játékkezdemények…alakul ez:) Megdöbbentő, hogy mennyire igaz lett, amit előre sejtettünk, a gyereknek minden szabad, azt is amiért nekünk már lekarmolta volna a vádlinkat (hogy Alfimacseket idézzük:P)


Baby connect statisztika: Februárban összesen 425,5 órát töltött alvással, ezt 113 db-ból jött össze:) 103 pelenkát használtunk el, 57-ben volt kaki. 176 étkezéssel összesen 30826 ml kaját döntött magába. :D /A ml még mindig csalás, mert a főzelékeket is ebben számolom, ami azért kicsit sem pontos adatot ad, de valahogy számon kell tartani és még ez a legegyszerűbb nekem/

A pólón a felirat nyilván teljesen felesleges, mert anélkül is nyilvánvaló, hogy én vagyok a szülők kis hercege:)
Anyukáról - Anyósomnak mondtam pár napja, hogy bár minden nap történnek velünk csodák, de nem akarok, vagy nem tudok ezekről írni folyamatosan, mert akkor nem igen lenne időm megélni ezeket a csodákat:) De azért van idézetem is: "Néha történnek csodák. Teljesen váratlanul. Amikor nem is számítunk rá. Egyszerűen csak megtörténnek." 
/Thomas Brezina/

2012. február 24., péntek

Gekkozunk



Január 27-én voltunk a felmérésen, ahol igencsak sikerült lenyűgözni Évát. :) Mi a magunk részéről komoly fenntartásokkal indultunk, egyrészt azért amit Szilvi (védőnő) mondott, másrészt, amit magam is találtam itt-ott, harmadrész pedig a helyszín miatt. Utóbbi, amikor beértünk a Gekko saját helyiségébe már szertefoszlott. Éva pedig egy bűbáj, azonnal az ujjaköré csavarta Zsebit és viszont;)


Egy hónapra iratkoztunk be, első körben, azzal, hogy meglátjuk milyen a másik anyuka-baba, hogy tetszenek nekünk az órák és egyáltalán….aztán kiderült, hogy a másik páros nem tud jönni mégsem, így maradtunk csak mi. Aztán megint új infóval gazdagodtunk, nevezetesen, hogy Éva már csak egy hónapot lesz, utána elbúcsúzik a Gekkotól és csak a logopédiának szenteli magát (a családján kívül természetesen). Így a négy alkalom után, gyorsan még négyet lebeszéltünk vele…ez végülis most heti két alkalmat jelent. Viszont, ha Ő elköszön, mi is búcsúzunk, mert őszintén megvallva, a másik hölgy nem nyerte el osztatlan szimpátiánkat. 


Viszont arra mindenképpen jó ez a pár alkalom, hogy (fejlesztő) játékötleteket és néhány új mondókát gyűjtsünk be. Sok játék nem volt újdonság, mert magunk is játszottuk már Zsebivel, de azért tudtak újat mutatni. Nyilván nem minden arat osztatlan sikert Zsebinél, de azért a játékok többsége tetszik neki.



Még négy alkalom van vissza elvileg, utána állandó programnak marad a Dévény-torna és természetesen az úszás, amit eddig mindennél jobban imád, de ez egy másik történet.

2012. február 22., szerda

Két fogú...

...nos kicsit lemaradtam a blogolással, s ezen idő alatt rögtön két foga is kinőtt a kis hercegnek. Az egyiket múlt csütörtökön ebéd után vette észre Anyósom (ebéd előtt én is néztem, de akkor még nem karcolt). Próbáltuk megörökíteni, hogy el tudjuk küldeni KáeMnek...nem mondom, hogy túl jól sikerült;)


A második is látszott már, de végülis tegnap óta érezhető a karcolás. Két fogú állapotáról egyenlőre még nincs fotó. Van viszont fogtérképünk:)


Update: kétfogú fotó, háttérben a sokfogú apával:D
Meg van tudomány is, hogy mikor várhatóak a továbbiak tankönyvileg, meg mikor várható a csere. 


Mi igazából szerencsésnek mondhatjuk magunkat, mert nem éreztem komolynak a fogakkal való szenvedést. Nem volt áthisztizett éjszaka és napközben is csak néha igényelte a Dentinox-ot. Nem kellett lázcsillapító, nem volt lila dudor, sem komoly hasmenés, popsipirosodás. (Jó pár héttel az áttörés előtt fordult elő kétszer hígabb kaki, és háromszor kipöttyösödött popsi) Reméljük ez a továbbiakban is így marad;)

2012. február 16., csütörtök

A baba fejlesztése 0-6 hónap

A Baba Magazin sorozatából került ide:) Nyilván jönnek majd a későbbi időszakok is, ahogy sikerül haladnom a digitalizálással (aka gépelés:)). A sorrend nem a megjelenés sorrendje, csak így sikerült. (Kezdetben úgy gondoltam, hogy visszafogom magam és nem illesztem be a hozzáfűznivalóimat, de aztán arra jutottam, hogy semmi okom rá, hogy ne tegyem közzé a saját véleményemet is a saját blogunkban:D)

Környezet és társas kapcsolatok
Kutatások arra a következtetésre jutottak, hogy egy felnőtt érzelmi és értelmi intelligenciája legjobban az őt eéső három évben érő élményektől és benyomásoktól függ. Hat hónapos korára a baba és szülők között kialakul a feltétel nélküli kötődés, így például keresni kezdik egymást, ha egy ideig külön vannak. A kötődés kialakítása a fogantatáskor kezdődik, hiszen már a pocakban szeretettel foglalkozunk magzatunkkal. Amikor pedig a kicsi megszületik, folytatódnak az ismerős hangok és játékok.

Az első hónapokban a következőképpen segíthetjük az egészséges testi-lelki fejlődést:
- minél többször öleljük magunkhoz, figyeljünk és reagáljunk jelzéseire,
- cirógassuk, meséljük el, mi történik vele,
- szoptatás közben csak őrá figyeljünk, és mosolyogjunk, /Hát én speciel azzal voltam elfoglalva, hogy legalábbis ne bőgjek, mint szoptatásnál…és nem a meghatottságtól, hanem a fájdalomtól/
- tartsuk minél többször testközelben (ringassuk, hordozzuk babakendőben) /De azért ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a baba is emberi lény, aki ugyanúgy vágyik néha a nyugalomra és magányra, mint a felnőttek/
- tudassuk vele, mi miért történik, mit lát, és mit érez. /érezhet…szerintünk, mert azt pontosan nem tudhatjuk/
Az első hat hónapban alakul ki a babában az ősbizalom a szülei és a világ iránt. Mivel ezek a hónapok elsősorban a baba szükségleteinek kielégítéséről szólnak, valószínűleg az édesanyának több szerep jut, nagyon fontos azonban, hogy az apával való pozitív és bizalmi kapcsolat kialakítása érdekében ő is foglalkozzon a kicsivel, és az első pillanattól segédkezzen olyan teendőkben, amelyeket szívesen végez. Szavazzunk bátran bizalmat, ha társunk közeledik a kicsihez, ringatni, öltöztetni vagy pelenkázni akarja. Mindenképp bizzuk rá azonban, hogy segédkezet nyújtson a kicsinek, amíg édesanyja fürdeti. Ranschburg Jenő professzor szerint, ha egy édesanya nem öleli, dédelgeti eleget gyermekét az első hat hónapban, éppen olyan bűnt követ el, mintha nem adna neki enni. /Szerintem meg az érintés az ember életében folyamatosan nagyon fontos jelentőséggel bír, amiről hajlamosak vagyunk megfeledkezni/



Kreatív Eszközök
Ebben az időszakban a kicsi még mindent a szájába vesz, így csak olyan tárgyat adjunk a kezébe, amitől nem lehet baja. A kreatív eszközökkel várnunk kell egy kicsit, de az ötödik-hatodik hónapban már felkelthetjük a kicsi érdeklődését a különböző eszközök iránt. Gyurma, ceruza, kréta, persze szóba sem jöhet, ám figyelemfelkeltő játékon keresztül megismertetünk vele néhány dolgot: 
- Gurítsunk színes filceket együtt. Ha a kicsi már kúszik, követni akarja majd őket. Ha padlón rájuk csap, mókásan továbbgurulnak. Kézügyességét és mozgáskészséget is fejleszt. Csak vízbázisú filcet vegyünk, és szigorú ellenőrzés mellett játsszunk velük. Ha a kicsi már le tudja szedni a kupakjukat, egy rövid időre félre kell raknunk a játékot, amíg véget nem ér a "mindentmegkóstolok" korszak.
- Gyűrjünk összes különböző anyagokat: papírt (fehéret), selymet, zacskót. A különböző anyagok a tapintást és a kézügyességet fejlesztik. Sose hagyjuk a babát felügyelet nélkül ezekkel az anyagokkal, ebben az időszakban a játékokat folyamatosan nyomon kell követnünk és koordinálnunk.
/Vagy egyszerűen tépkedjünk neki papírlapot…mert tényleg sikert arat, ahogy az alábbi videóban is látható/ 


Kommunikáció
- Öleljük és ringassuk babánkat minél többször, miközben bármilyen szeretgető mondatot, mondókát ismételgetünk neki. Például: "Anya kincse, kisvirágom, te vagy az én boldogságom."
- Ha lágy, becéző hangon szólunk a kicsihez, arra késztetjük, hogy reagáljon, így fejlesztve beszédkészségét. A tapasztalatok szerint a csecsemők szívesebben reagálnak a kántáló, magasabb hangokra, így maradt fenn a "gügyögés" a piciknek.
- Bár úgy tűnhet, a kicsi nem érti, mégis mindent magyarázzunk el neki, ami körülötte történik. Hangsúlyunk megnyugtatja őt, szavaink bevezetik az ismeretlenbe. Bizonyos tevékenységek pedig hamar megszokottá válnak, ha mindig ugyanazzal a szöveggel kísérjük. Például: "Most idefektetlek a pelenkázóra. Nézd csak! Kicseréljük a pelust, hogy tiszta és jó érzés legyen. Ne ijedj meg, a törlőkendő kicsit hideg. Így ni!" /Na ez az a pont, ahol a leggyakrabban elvérzek, bár igyekszem minél többet dumálni neki ilyenkor is/
- A kisgyermek agya az átélt tapasztalatokon keresztül fejlődik. A tapasztalatokra reagál az agy, és az agyban kialakult kapcsolatok az ismétlés révén rögzülnek. Ezért kiemelkedően fontos, hogy beszéljünk, játsszunk a kicsivel, és ha ő gügyögéssel válaszol, jutalmazzuk egy szeretetteljes mosollyal. Így pozitív visszajelzéseket kap, és bátrabban fog próbálkozni.
- Nem lehet eleget hangsúlyozni a mondókák, gyermekdalok és höcögtetők kiemelkedő szerepét. Azon a biztonságérzeten túl, amelyet az anya és az apa közelsége jelent, amikor megbillentjük, vagy elkapjuk a kicsit a játék végén, nagyon fontos szerepe van a szókincs fejlesztésében. Simítsuk meg az egyes testrészeket, a végén csiklandozzuk vagy pusziljuk meg a kicsit! "Szeme, szeme, orra, szája, készen van az arcocskája. Kicsi nyaka, nagy a hasa, készen van a (gyermek neve) baba!" /Az hiszem nem is kérdés, hogy rajongom a gyermekdalokért, mondókákért/



Természet
Ebben az időszakban babakocsival sétálhatunk sokat a babával. Ha kertvárosi övezetben lakunk, akkor akár lakóhelyünk közvetlen közelében is, a szennyezettebb levegőjű területekről azonban érdemes legalább hétvégenként kimozdulni a zöldbe. A természetben tett séták nem csak arra alkalmasak, hogy együtt legyen a család, hanem varázslatos nyugalmat is teremtenek, ezáltal kicsit elfeledhetjük a hétköznapi problémákat. Nem utolsósorban pedig friss levegővel telik meg mindannyiunk tüdeje. Ha a baba már tartja a fejecskéjét, hátát, hordozóba tehetjük (kenguru, babakendő, hátihordozó), ezzel egyenetlenebb területre is tervezhetjük a kirándulást, például az erdőbe, miközben egyszerű dolgokról mesélhetünk a kicsinek. /Jobb fajta babakocsik simán viszik az ilyen terepeket is. Nem mondom, hogy a Brio nem nyögdécselt kicsit a Szalajka-völgy után, de azért baja nem lett tőle/ Ilyenkor még olyan apróságok kötik le a gyermek figyelmét, mint a mozgó falevelek, vagy egy színes virág. Egy rövid családi kirándulás a testünkre-lelkünkre is jó hatással van, de a megfelelő öltözékről (az erdőben hűvösebb van), a szúnyog és kullancs elleni védekezésről se feledkezzünk meg.


Játékok
A babával már a pocakban is játszhatunk. Nevén szólítjuk, megcirógatjuk, csiklandozzuk, mesélünk neki. Születése után pedig mindez folytatódik: megsimítjuk, megpusziljuk, beszélünk hozzá, éneklünk neki. Ösztönösen tesszük ezeket, de első gyermeküket váró kismamák talán néha mégis elbizonytalanodnak: hogyan játsszam egy újszülöttel?
Íme néhány ötlet:
- Mutassunk neki puha, színes, csörgő játékot. Vigyük lassan a szeme előtt az egyik, majd a másik irányba, és várjuk meg, hogy kövesse. Amikor már megfogja a játékot, kezébe is adhatjuk. Eleinte praktikus a puha játék, mert a két keze még koordinálatlanul mozog, és fejbe vághatja magát vele. /Nálunk nagyon bevált A ZENE…ezt már a pocakban is hallgattuk és azóta nagy kedvenc/
- Tehetünk a kiságy fölé zenélő körforgót, ez színeivel, a mozgással és lágy hangjával elbűvöli a csecsemőt. Ráadásul még az alvásnál is segítség, mert a megnyugtató állandóságot jelenti.
- Néhány hetes kortól már a kiságyra rögzíthető játék is felkeltheti a baba figyelmét. Kezével vagy lábával megpróbálja elérni, ez pedig a mozgásban, színei és anyaga az érzékszervek fejlődésében segíti a csecsemőt. /Zsebit mondjuk az első pillanattól érdekelte a zenélő forgóka/
- Három hónapos kortól babatornáztatót tehetünk a fekvő baba fölé. /Szerintem nem volt még másfél hónapos, amikor megkapta a tornáztatót…és érdekelte is rögtön/ Eleinte mi mutatjuk meg és mozgatjuk a különböző érdekes, csörgő játékokat rajta, később ezt is megpróbálja megkaparintani.



A könyv
Ebben a korban még legjobb, ha vízbe is vihető lapozókönyvet adunk a baba kezébe. Mivel mindent a szájába vesz, papíralapú könyvvel hiába is próbálkoznánk - nyálban úszna, mielőtt észbe kapunk. A műanyag lapozható könyv viszont színes, esetenként sípol is, és mindenképpen alkalmas arra, hogy a kicsinek megmutassuk, mi van benne, és meséljünk az apró tárgyakról, állatokról. Lehet textilváltozatban is kapni, sőt néhány babakönyv különféle csörgő-zörgő kiegészítőkkel van ellátva: ez még nem igazi olvasás persze, de a könyvet mint fogalmat megismertethetjük a babával, és ha mesélésre, beszélgetésre ad okot, mindenképpen fejleszti a kommunikációt.


Sport
- Az első hónapban sportról nem beszélhetünk, de néhány hetes kortól vihetjük a picit babaúszásra. /Én nem találtam olyan uszodát, ahol 3 hónapos kor előtt fogadtak volna babákat/ Az erre alkalmas uszodákban megoldott, hogy nem külön medencében, vagy vízcsere után közvetlenül tartják a tanfolyamot, így a kicsik biztonságban vannak. /Kicsit pontatlan a megfogalmazás, de nyilván arra gondolnak, hogy megfelelő a terep a babáknak/ Kérjünk tanácsot a gyermekorvosunktól, védőnőnktől, hogy mikor, hová vihetjük a gyermeket. /Hát ezt azért gyerekorvosa, védőnője válogatja/ A babaúszás lényege, hogy a babák nem felejtik el az ismerős vízi közeget, és az anyaméhben tett úszó mozdulatok felelevenítésével, begyakorlásával igen hamar nagyon ügyesen megtanulnak úszni.
- Sétákra természetesen már néhány napost korától vihetjük a picit. Ha módunk van rá, menjünk a természetbe, ott jóval tisztább a levegő.



Továbbképzés kicsiknek
Ebben az időszakban három hónapos kortól úszásra vihetjük a kicsit. A születés után nem sokkal még él a babák úgynevezett búvárreflexe, azaz ha víz alá kerülnek (miként az anyaméhben kilenc hónapig), azonnal visszatartják a lélegzetüket. Ezt a képességüket kihasználva fejleszthetjük tovább a kicsit, így általában elég korán nagy biztonsággal megtanulnak úszni. /Milyen jó, hogy az eggyel korábbi számból is ezt tudhattuk meg/

2012. február 15., szerda

Majdnem...



...Anyósom küldte a fenti képet, hogy milyen cuki. Hát meg is fogadtam, hogy ha lesz elég jó, megpróbáljuk a kölökkel. 



Most akadt elég hó, meg egy kellően kooperatív anyós is volt a közelben. Azért még gyakorolni kell, mert az angyalka kicsit sem látszik, utána jöttünk rá, hogy valószínűleg azt előre elkészítették és csak a közepébe rakták a csemetét...na majd legközelebb, bár félő, hogy nem fog már beleférni a ruhába, most is voltak már gondok:)



2012. február 4., szombat

Újabb meghatódásaim....

Mikor megszületett sokat hallgattam, aztán most Zazi születésnapja kapcsán ismét beférkőzött a lelkembe, azóta megint szinte folyamatosan ezt dalolom magamban:)


Aztán ha már elérzékenyülésem tárgyairól...jelen esetben inkább dallamairól esik szó, mindenképpen itt kell álljon az alábbi nóta is, mert ezen lecsordul mindig egy-egy könnycsepp:)


Na és persze az örök klasszikus is ideillik a sorba;)

   

 

2012. február 2., csütörtök

Fejlődés - Az első 12 hónap

Mert miért ne legyen a neten egy ezeregyedik verzió is, mert ahány (és egyébként könyv vagy újság) annyi féle változatban olvashatjuk, hogy adott korú csemeténknek mit is kell tudnia. Én most a PromoBox-os Édes Kisbabám című kiadványból másoltam be az okosságokat, egyrészt, mert ebben tetszett legjobban a leírásuk (bár azért ebben is vannak hülyeségek, meg össze-visszaságok, de ha már begépeltem legyen itt), másrészt, mert a környezetemben lévő kismamáknál azt látom, hogy ezt a fajta ajándékdobozt elég kevesen kapján meg. /Ha lesz kedvem később lehet, hogy másik fajtát is osztok meg…fotón mindenesetre csatoltam még kétfélét, remélem azért nagyjából olvashatóak;) - hogy kellően elbizonytalanítsam az anyukákat:)) /Irtam már a témáról itt is egyszer,  meg itt is/

Az első hónap
Néhány fejlődési pont a baba életének első hónapjából
Minden gyermeknek a saját fejlődési tempója a normális. Ne aggódjunk, ha a barátnő gyermeke nagyobb, könnyebb, vagy nyugodtabb. Adjunk elegendő idő kisbabánknak, hogy megszokja a számára még olyan új környeztetet.

Ezt kell tudnia a babának:
- sima felületen hason fekve rövid ideig felemelni a fejét
- arcra fókuszálni

Valószínűleg tudja:
- csengőre valamilyen formán reagálni

Talán tudja:
- hason fekve 45 fokban felemeli a fejét
- mosolyra mosollyal válaszolni
- a két kezét összeérinteni
- spontán mosolyogni

Társasági élet: Ha az időjárás engedi, nyugodtan vigyük gyermekünket a szabadba. Béleljük ki jól a babakocsit, gondosan öltöztessük fel a kisbabát. Természetesen kerüljük a tűző napot, vagy a nagyon hideget, és a nagy forgalom által szennyezett környezetet. Azt tapasztalhatjuk, hogy szinte minden szembejövő megcsodálja gyermekünket, gügyög neki, esetleg még meg is érintené. Az érintést ne engedjük, hiszen a babánk immunrendszere még nem elég ellenálló, fogékonyabb lehet a betegségekre. Nyugodtan hivatkozzunk orvosunkra, és mondjuk azt, hogy az ő utasítására nem mehet senki a gyerek közelébe. Inkább csak nézzék, de ne érintsék meg. Természetesen, ahogy a baba nagyobb lesz, már nem kell, és nem is szabad teljesen steril környezetben tartani. Szüksége van rá,hogy kapcsolatba kerüljön különféle mikroorganizmusokkal, mert csak így tudja kialakítani immunitását a baktériumokkal szemben.

A második hónap
Néhány fejlődési pont a baba életének második hónapjából

Ezt kell tudnia a babának:
- mosolyra mosollyal reagálni
- csengőre reagálni

Valószínűleg tudja:
- sírástól eltérő hangon artikulálni
- hason fekve 45 fokban felemelni a fejét

Talán tudja:
- egyenes pozicióban megtartani a fejét
- hason fekve felemelni a mellkasát
- átgurulni a másik oldalára 
- egy mazsola méretű tárgyat figyelemmel kísérni
- egy tárgyért nyúlni
- két kezét összeérinteni
- hangosan felnevetni
- örömében felsikoltani

Társasági élet: Vigyük gyermekünket mindél gyakrabban sétálni, természetesen az időjárástól függően. A gyerek azáltal válik társadalmi lénnyé, hogy figyeli anyját, próbál kapcsolatot teremteni vele és a család többi tagjával, valamint később a vele azonos korú gyerekekkel. Egyre inkább felfigyel az őt körülvevő zajokra, így nyugodtan ösztönözze gyermekét, hogy figyelme ne lankadjon. Sokat dicsérjük és bátorítsuk őt.

Harmadik hónap
Néhány fejlődési pont a baba életének harmadik hónapjából

Ezt kell tudnia a babának:
- hason fekvésből 45 fokos szögig felemelni a fejét

Valószínűleg tudja:
- hangosan felkacagni
- hason fekve 90 fokig felemelni a fejét
- örömében sikítani
- két kezét összeilleszteni
- elmosolyodni
- végig szemmel követni az arca fölött kb. 15 cm-re elhelyezett tárgyat
- Kifejezőbbé válik és többet kommunikál az arcával és a testével
- Emberek arcát hosszan nézi
- Szemeit és kezeit elkezdi együtt használni
- mosolyog a szülő hangjára
- fejét a hang irányába fordítja

Talán tudja:
- felemelt fejét biztosan megtartani
- hason fekvésből karral feltámasztani törzsét
- áthengeredni
- megfogni apró tárgyakat
- ha felállítjuk, megtartja magát a lábán
- tárgyért nyúlni
- hang felé fordulni
- berregő hangot adni

Társasági élet: A boldog baba gügyög, miközben kezecskéivel hadonászik és lábacskáival rúgkapál. Fenntartás nélkül rámosolyog mindenkire, aki közelít hozzá. Ennek az időszaknak a legcsodálatosabb pontja, amikor gyermekünk ellenállhatatlanul ránk mosolyog. Ez maga az igazi boldogság!


Negyedik hónap
Néhány fejlődési pont a baba életének negyedik hónapjából

Ezt kell tudnia a babának:
- hason fekvésből 90 fokig felemelni a fejét
- hangosan kacagni
- szemmel követni az arca fölött 15 cm-re elhelyezett tárgyat

Valószínűleg tudja:
- felemelt fejét biztosan tartani
- hason fekvésből karral feltámasztani a törzsét
- megfogni apró tárgyakat
- egy kis dolgot figyelemmel követni
- egy tárgyért nyúlni
- örömében sikítani

Talán tudja:
- hang felé fordulni
- ülő helyzetben tartva fejét, testével egy vonalban tartani
- áthengeredni
- magés-és mássalhangzó kombinációkat kiejteni
- berregő hangot adni
- felállítva megtartani a lábát
- megtámasztás nélkül ülni
- ellenkezni, ha valamit el akarnak venni tőle

Társasági élet: A negyedik hónapban észrevehetjük, hogy a kisbaba érdeklődést mutat egy kiválasztott tárgyhoz. Érdemes ezt odaadni neki, nyugodtan helyezzük a bölcsőbe, hogy meg tudja fogni, ölelni. Ezt szokták "átmeneti tárgynak" is nevezni, hiszen ez az első igazi tulajdona, és nagyjából két éves koráig nagyon fontos is maradhat neki.
Ebben a korban gyermekünk azt szereti a legjobban, ha vele játszanak és foglalkoznak, tehát a társaság középpontja lehet. Fejlődésében sokat számítanak a különböző játékok, ösztökéljük, dicsérjük meg, ha valamit ügyesen és jól csinál, de ne fárasszuk ki túlságosan. Továbbra is menjünk el hosszabb rövidebb sétákra, és ismertessük meg gyermekünket a külvilág dolgaival. 


Ötödik hónap
Néhány fejlődési pont a baba életének ötödik hónapjából

Ezt kell tudnia a babának:
- stabilan tartania a fejét függőleges pozícióban
- hason fekvésből karral feltámasztani a törzsét
- egy apró tárgyat figyelemmel követni
- örömében sikítani
- egy tárgyért nyúlni
- spontán mosolyogni
- visszamosolyogni
- ülő helyzetben testével fejét egy vonalban tartani

Valószínűleg tudja:
- átfordulni
- súlyt megtartani a lábán
- magán- és mássalhangzó-kombinációkat kiejteni
- cuppantani
- egy külső hang felé fordulni

Talán tudja:
- támasz nélkül ülni
- ülő helyzetből álló helyzetbe húzni magát
- kapaszkodva állni
- tiltakozik, ha elveszik a játékát
- átadni egyik kezéből a másikba
- elejtett tárgyat keresni

Társasági élet: Ahogy gyermekünk egyre többet gügyög, egyre inkább igyekszik felhívni magára a szülő, illetve környezete figyelmét. Lassanként felismeri és meg tudja különböztetni a hangokat, például a nagyszülőkét, de ha idegennel találkozik, eleinte kissé bizalmatlan lehet.


Hatodik hónap
Néhány fejlődési pont a baba életének hatodik hónapjából

Ezt kell tudnia a babának:
- ülő helyzetben tartva fejét egy vonalban tartani törzsével
- magán és mássalhangzó kombinációkat kiejteni

Valószínűleg tudja:
- függőlegesen tartva súlyt megtartani a lábán
- támasz nélkül ülni
- külső hang felé fordulni
- cuppantani

Talán tudja:
- megkapaszkodva állni
- tiltakozni, ha elveszik a játékát
- távolabbi tárgy eléréséért küzdeni
- átadni egyik kezéből a másikba
- elejtett tárgyat keresni
- mászni, vagy kúszni
- hason fekvésből ülni
- ülő helyzetből álló helyzetbe húzni magát

Társasági élet: Minél gyakrabban vigyük kisbabánkat sétálni, hiszen egyre nagyobb igénye van rá, hogy megismerje az őt körülvevő világot. Most már kevésbé nyitott az idegenek irányába, először inkább kétkedve fogadja annak közeledését, mint kitörő örömmel. Különbséget tud már tenni ismerős és ismeretlen között. Hat hónapos korban már könnyen szállíthatjuk gépjárműben, csak ügyeljünk a gyerekülés biztonságos elhelyezésére. Az ülést a biztonsági övek segítségével rögzítsük, azt a menetiránnyal szemben kell elhelyezni, és a gyermeket figyelmesen kössük be. /Szerintem azért nem árt, ha figyelembe vesszük, hogy milyen típusú ülésünk van…isofix, na meg a nagyobbaknak is van menetiránynak háttal beköthető fajta ülés…ld a miénk például/


Hetedik hónap
Néhány fejlődési pont a baba életének hetedik hónapjából

Ezt kell tudnia a babának:
- kekszet, vagy más apró falatokat segítség nélkül enni
- cuppantani
- gügyögni vagy gagyogni, ha jó a kedve (Mi a különbség a kettő között???- KáeMnek is feltettem a kérdést, azt válaszolta, hogy egy magánhangzó:DDDD)
- mosolyogni, ha foglalkozunk vele

Valószínűleg tudja:
- támasz nélkül ülni
- függőlegesen tartva, súlyt megtartani a lábán
- tiltakozni, ha elveszik a játékát
- távolabbi tárgy elérésért küzdeni
- elejtett tárgyat keresni
- élvezi a szociális játékot
- érdeklik a tükörképek
- kialakul a teljes színlátás
- távoli tárgyakat jobban követ
- kezeivel és szájával fedez fel dolgokat
- küzd, hogy megszerezzen dolgokat, amiket el tud érni
- reagál saját nevére
- elkezdi mondani, hogy nem
- örömét, bánatát hangokkal fejezi ki
- egy kézzel nyúl a tárgyakért
- egyik kezéből a másikba vesz dolgokat
- képes ülni, először kéztámasszal utána anélkül is

Talán tudja:
- mászni, vagy kúszni
- átadni egyik kezéből a másikba
- valakibe vagy valamibe kapaszkodva állni
- ülő helyzetből álló helyzetbe húzni magát
- hason fekvésből felülni
- tapsolni vagy integetni
- bútorokba kapaszkodva járni
- mondani, hogy "mama" vagy "papa"

Társasági élet: Kisbabánk egyre inkább szeretné megszólítani az őt körülvevőket, legfőképpen anyát és apát, úgyhogy ebben az időszakban elkezdi már a "mama" és "papa" szavakat gyakorolni. Ne lepődjünk meg, ha mindenre ezt használja. Azt is észrevehetjük, hogy a szavak már nemcsak önmagukban állnak, hanem elkezd fogalmakat párosítani. Például gyermekünk már nagyon is tudja, hogy attól, mert még valamit nem lát, az nagyon is létezik. Ilyenkor jön meg csak igazán a bújócskázási kedv!


Nyolcadik hónap
Néhány fejlődési pont a baba életének nyolcadik hónapjából

Ezt kell tudnia a babának:
- függőlegesen tartva súlyt megtartani a lábán
- kekszet vagy más apró falatokat segítség nélkül enni
- marokba felvenni
- külső hang felé fordulni
- elejtett tárgyat keresni

Valószínűleg tudja:
- átadni egyik kezéből a másikba
- valakibe vagy valamibe kapaszkodva állni
- tiltakozni, ha elveszik a játékát
- távolabbi tárgy eléréséért küzdeni
- hason fekvésből felülni

Talán tudja:
- mászni vagy kúszni
- ülő helyzetből álló helyzetbe húzni magát
- tapsolni vagy integetni
- bútorba kapaszkodva állni
- rövid ideig támasz nélkül megállni

Társasági élet: Egyre fürgébb lesz ez a kis lurkó a lábunk örül, és akit kezdetben bárhová letehettünk, mert biztosan ott maradt, annak most egy perc nyugta sincsen. Főleg, mivel kialakulnak első félelmei, például ha nem vagyunk mellette, vagy ha idegen arcot lát. Igyekezzünk elűzni kétségeit és csak folyamatosan beszélni, beszélni, beszélni, meglátjuk, kisbabánk már ekkor a társaság középpontja szeretne lenni, és igyekszik ő is csacsogni!


Kilencedik hónap
Néhány fejlődési pont a baba életének kilencedik hónapjából

Ezt kell tudnia a babának:
- távolabbi tárgy eléréséért küzdeni
- elejtett tárgyakat keresni

Valószínűleg tudja:
- ülő helyzetből álló helyzetbe húzni magát
- mászni vagy kúszni
- hason fekvésből felülni
- tiltakozni, ha elveszik a játékát

Talán tudja:
- tapsolni vagy integetni
- bútorlapba kapaszkodva járni
- labdázni
- csészéből önállóan inni
- stabilan egyedül állni
- értelemszerűen papát vagy mamát mondani

Társasági élet: A szótagok, amiket a baba eddig nem értett, most kezdik elnyerni értelmüket, valódi jelentésüket. Egyre tudatosabban használja az "anya", "apa" szavakat, és már nem ám akárkinek! Vigyük minél többször társaságba, játszótérre, korabeli gyerekeke közé, hogy megtanulhasson olyan fogalmakat is, aminek eddig nem volt jelentősége. Például a párban játék, vagyis az egymással való játszás, és nem az egymás melletti.


Tizedik hónap
Néhány fejlődési pont a baba életének tizedik hónapjából

Ezt kell tudnia a babának:
- valakibe vagy valamibe kapaszkodva állni
- ülő helyzetből álló helyzetbe húzni magát
- tiltakozni, ha elveszik a játékát
- kimondani, hogy "mama" és/vagy "papa"
- kölcsönös gesztusokat váltani

Valószínűleg tudja:
- hason fekvésből felülni
- tapsolni vagy integetni
- bútorlapba kapaszkodva járni

Talán tudja:
- rövid ideig támasz nélkül megállni
- rámutatni valamire, amire szüksége van
- labdázni
- csészéből önállóan inni
- stabilan egyedül állni

Társasági élet: A megjelenő félelmek miatt esténként elképzelhető, hogy gyermekünk nehezen válik meg a család többi tagjától, mert nem szeretne egyedül lenni. Érdemes kialakítanunk vele egy rövid rituálét, amiből tudja, hogy nincs félnivalója. Próbáljunk olyan környezetet teremteni számára, amiben biztonságban érezheti magát. Ha igényli, hagyjunk égve egy halvány lámpát, résnyire nyissuk ki az ajtót, meséljünk neki lefekvés előtt. A kisbaba ebben a korban nem szereti a változásokat, alakítsunk ki privát rendszert.


Tizenegyedik hónap
Néhány fejlődési pont a baba életének tizenegyedik hónapjából

Ezt kell tudnia a babának:
- hasizomból felülni
- megérteni a "nem" szó jelentését

Valószínűleg tudja:
- tapsolni vagy integetni
- ujjal vagy gesztikulálva megmutatni mit szeretne

Talán tudja:
- apró tárgyakat szabályosan a hüvelykujja és a mutatóujja vége közé fogni
- rövid ideig támasz nélkül megállni
- értelemszerűen szavakat kimondani
- stabilan egyedül állni
- járni

Társasági élet: Gyermekünk félelmei, amelyekről már az elöző hónapokban is szót ejtettünk, most is jelen vannak. De ez természetes velejárója fejlődésünknek, csak éppen mi már nem emlékszünk rá. Ez azt jelenti, hogy kicsinkben kezd tudatosulni a tárgyak és személyek közötti különbség. Ami számunkra már természetes, az számára még nagyon új! Figyeljünk rá, hogy mindig türelmesen és biztatóan vezessük be gyermekünket az új világ rejtelmeibe. Soha se nevessük ki, inkább mindig támogassuk és tanítgassuk lurkónkat!


Tizenkettedig hónap
Néhány fejlődési pont a baba életének tizenkettedik hónapjából

Ezt kell tudnia a babának:
- bútorokba kapaszkodva járni
- gesztikulálva megmutatni, mit akar

Valószínűleg tudja:
- tapsolni vagy integetni
- apró tárgyat a hüvelyk- és mutatóujja közé venni
- stabilan egyedül állni
- papán és mamán kívül még legalább egy szót értelemszerűen mondani
- bizonyos játékokat és embereket jobban szeret
- öltözködéskor nyújtja kezét, ábát
- képes egyedül enni
- egyre jobban érdekli a beszéd
- érzelmeket visz a gagyogásba
- Reagál a "nem"-re
- Felhúzza magát állásba
- Bútorokba kapaszkodva jár
- mutatóujjával mutat

Talán tudja:
- labdázni
- kezdetleges nyelven beszélni
- ügyesen jár

Társasági élet: Menjünk bátran a baráti találkozókra! Ez vonatkozik ránk is - igen, amikor külön vagyunk, vagy csak kettesben -, de vonatkozik a kisbabára is. Már ő is készen áll arra, hogy minél több helyzettel szembe találja magát, élvezze a jó hangulatú beszélgetéseket és a társaság humorát. Biztosak lehetünk benne, hogy személyes bájának köszönhetően, és mert ő egyébként is úgy akarja, ő lesz a középpontban, és kiveszi részét a társasági életből!

Fél éves státusz - Dr. Koós Márta

Ezúttal ismét házhoz hívtam a Doktornőt, kihasználva, hogy nem volt oltás. Keddre volt megbeszélve, de megbetegedett, ezért hívott, hogy inkább csütörtökön jönne, mert nem akar semmi bajt hozni az egészséges babának. Ma pedig jött:)


Kicsit késett, de semmi gond, elvoltunk Zsebivel, bár már érezhető volt rajta, hogy délután (mintegy 30 perces) szunyókálása elég időszerű:) De azért simán kibírta. 
Doktornő családunkban nem csak Zsebit, de a macskát is lenyűgözi, végig szakértette ittlétét, bár mikor le akartam fotózni, akkor azonnal elhagyta a tett színhelyét. 


Első körben átbeszéltük a dolgokat, a védőnői féléves státuszt - ennek adatait bevezette a saját kis füzetébe is. Illetve az egyéb kérdéseit. Aztán írtam recepteket, aztán jöttek az én kérdéseim:


Az arcán lévő pöttyökkel kapcsolatosan…a Doktornő szerint irritáció okozza (hideg, kaja, nyála) és egyszerűen Sudocreme-mel kezelhető. (Magunktól is ezt tettük és valóban működik)



A hörgő hangról (lásd videó) azt mondta, hogy normális, ha nem éjszaka, vagy öntudatlan állapotban csinálja, akkor egyszerűen azért van, mert élvezi, hogy rezegnek a hangszálai. 

A szakértő segéd egy korábbi alkalommal:)
Átbeszéltük még a Szemészetet, Fül-orr-gégészetet, Szív UH-t. Aztán jött az alapos vizsgálat, hallgatózás, kukucskálás. Ezután még beszéltünk már mondatot, aztán elköszöntünk. Zsebi el is aludt, amíg lekísértem a Doktornőt. Szokásosan ezúttal is 3000 forint volt a kiszállási tarifa és abban maradtunk, hogy keresem, ha kérdés van, vagy recept kell. Ellenkező esetben kb. 9 hónapos korában szeretné látni még. 


Jaaaa és újabb tippek a FOGadási oldalra a Doktornőtől is: szerinte pár nap és kijön az alsó kettő(!!!!). A felsőkre még pár hetet várni kell.