2012. március 10., szombat

Koszmó...

...vagy nem, de mindjárt elmagyarázom;) Szóval eddig nem fektettem komoly energiákat a koszmótémába, gondoltam majd akkor, ha találok valami érdekeset a gyerekfején, megnézem mi is az, mert google a barátom. Hát ma találtam...azt hittem koszmó, de előbb fürdettem, csutakoltam, hajat mostam, csak most gugliztam.
A mai első öltözékem...még három követte...hasonló sorsra jutottak
A kölök fején nem koszmó volt (simán samponnal lejött, komolyabba dörzsölni sem kellett), egyszerűen csak sikerült magát is olyan szinten összehánynia, mint minket többször is ma...mert hogy köhög, s hát ha ez éppen kaja közben jön rá, akkor a vicc kedvéért teljesen beteríti a ruhánkat, meg a sajátját, meg a fejét is ezek szerint.

De ha már utána néztem, álljon itt az okosság is, hogy mi is lenne a koszmó, meg hogyan is kellene azt eltávolítani:

"Seborrhoea (ejtsd: szeborrea) a fejen; túlzott, zsíros korpaképződés a hajas fejbőr területén, leginkább a fejtetőn, a kutacstájon. A korpádzás néha olyan nagymértékű, hogy egybefüggő, vastag, zsíros, rossz szagú felrakódás keletkezik. Ha ezt leszedjük, az előbukkanó bőr vörös, néha sebes és nedvedző.
Hasonló elváltozás támadhat a szemöldökön is. A koszmó nem vagy alig viszket.

Az ún. dermatitis seborrhoides (seborrhoeás bőrgyulladás) leggyakoribb és legenyhébb megnyilvánulása a koszmó, a gyulladás már az élet első 3 hónapjában megindul, fokozott faggyúelválasztás, korpádzás és pír kíséretében a hajas fejbőrön, leginkább a fejtetőn kialakuló sárgás-fehér, kissé zsíros, részben hámló, részben tapadós pikkelyes felrakódás formájában. Ez a felrakódás dörzsöléssel a fejbőrről lekaparható.

Előfordul önmagában is, de társulhat bőrbetegségekhez egyaránt. Sok esetben néhány hét alatt elmulasztható, a csecsemők legtöbbjénél szépen rendbe jön. Megelőzhető úgy, hogyha a puha szőrű baba hajkefe helyett erősebb sörtéjű kefét (körömkefe, vagy erősebb fogkefe) használunk a baba hajára. A finom dörzsölgetés a hajas fejbőrön enyhe vérbőséget okoz, így kevesebb a koszmó kialakulásának esélye. Nem kell izgulni, a kutacsok területén sem okozhatunk ezzel a módszerrel bajt!

A koszmó oka leginkább hajlam, egy rendellenesség, mely gyakrabban fordul elő mesterségesen táplált csecsemőkön, mint anyatejes babákon. A táplálásban rendszerint nem kell változtatást eszközölni, de az étrendet az érdemes a gyerekorvossal átbeszélni és a túltáplálást el kell kerülni. Különösen makacs, súlyos formában 2-3 hétre zsírszegény étrendre lehet szükség.

Lényege a szabálytalan faggyútermelésből, és zsírosodásból, valamint elszarusodásból ered. A képződött hámpikkelyek tapadósak, zsírosak, nehezen válnak le a hajas fejbőrről. Egymásra torlódva lemezessé válnak, s ha a babahaj születéskor hosszú, abba csomósan beragadhatnak.
A jelenség oka a bőr vegyhatásának lúgos irányba történő eltolódása, valamint a felszíni szaruréteg víztartalmának csökkenésével.Hogyan távolítható el a már kialakult koszmó?

Különféle hámlasztó módszerekkel. Régebben pakolásként napraforgó olajt alkalmaztak, ezt a magam részéről nem kedvelem, mert annyira rátapad a gyermekek fejére, hogy a lemosása körülményes, teljesen csapzott lesz a babák haja, a nem éppen kellemes savanykás szagról már nem is beszélve…
Az utóbbi évtizedekben szalicilsavas hidrofil pakolást alkalmaztunk,- jobb híján-, de mint tudjuk a szalicilsav, ha gyakran alkalmazzák, irritálhatja a bőrt. Az utóbbi évek vívmányaként már a hazai gyógyszertárakban is kapható, a kimondottan csecsemők számára kifejlesztett koszmó elleni olaj, amely kamillaolajat, E vitamint, és alfa-bisabololt tartalmaz."