Következő téma a tanfolyamról, szokásosan csak az észrevételezett helyesírási hibákat javítottam (meg persze nem kizárt, hogy elkövettem újakat), a szöveg többi része változatlan.
"A nátha és a hányás után a kiütés (pötty) a harmadik leggyakoribb tünet, mellyel gyerekkorban a rendeléseket a szülők felkeresik. Számtalan ok vezethet kiütéshez, lássuk a legfontosabbakat.
BÁRÁNYHIMLŐ (varicella)
Testszerte k. borsonyi, viszkető kiemelkedő elváltozások jelennek meg, tetején hólyaggal, melyek hamar megrepednek és pörkösödnek. Az az egyetlen kiütés, melyet a hajas fejbőrön is megtalálunk. Légúti tünetek és láz gyakran kísérik. A hólyagok egy hétig újra és újra képződnek, majd leszáradnak, eddig magas fokban fertőző, később már nem. A kiütések száma néhány darabtól több száz, akár ezer is lehet. Általános esetben közösségtől való eltiltás, bő folyadék, szükség esetén lázcsillapítás (lehetőség szerint salicylat tartalmú gyógyszerek kerülése) és langyos, naponta többszöri tusolás javasolt. Rázókeverék használtat ellenjavalt. Ha a tünet hétvégén jelentkezik, az ügyeletre nem szükséges elmenni. Szövődmények lehetnek: tüdőgyulladás, agyvelőgyulladás és kiterjedt, bőr alatti gyulladás. Ha tartósan magas lázat, viselkedésváltozást, nehezített légzést, összefolyó hólyagokat, az azt körülvevő bőr gyulladását észleljük, forduljunk orvoshoz. Ritka, súlyos esetben igényel kórházi ápolást (kizárólag Szt. László Kórház). Mág megelőzhető, van védőoltás ellene.
SKARLÁT (vörheny)
Gyermekközösségek igen gyakori, fertőző, lázzal, kiütéssel járó betegsége. A kiütések gombostűfejnyiek, a bőrből kiemelkednek. A hajlatokban jelennek meg először, majd az egész testen elterjednek, kivéve az orcákat. Színe lehet egész halvány, esetleg csak tapintással észlelhető, illetve skarlátvörös. Általában láz kíséri, torokgyulladás, tüszős mandulagyulladás, hasfájás, hányás, hasmenés is gyakran jelentkezik. Néhány nap alatt láztalanodik a beteg, a kiütések eltűnnek, helyükön a bőr fino hámlása észlelhető. Átlagos esetben szájon át adandó antibiotikum (penicillin) és lázcsillapító szükséges. Tartós láz, a kísérő torokfájás, vagy hányás miatti folyadékbevitel elégtelensége mellett esetleg infúzió adására is szükség lehet.
3 NAPOS LÁZ (Exanthaema subithum)
6 hónaposnál idősebb csecsemők betegsége, melyet vírusfertőzés (HSV6) okoz. A jó állapotú csecsemő/kisded minden egyéb tünet nélkül lázas. A lázmentes időszakban jó kedélyű, jó étvágyú. 3 nap után a láz megszűnik és főleg a törzsön nem kiemelkedő, halvány, lilás, lencsényi foltok jelennek meg. A lázcsillapításon, folyadékpótláson kívül teendőt nem igényel, a kiütések spontán megszűnnek. A láz miatt lázgörcs gyakori okaként szerepel.
KANYARÓ (morbilli), RUBEOLA (rózsahimlő)
A védőoltásoknak köszönhetően, már a mindennapi gyakorlatban már nem észlelt, kiütéssel járó fertőző betegségek, ezért fennállásukra csak különleges esetben, pl. nem oltott egyén vagy bevándorló gondolunk.
CSALÁNKIÜTÉS (urticaria)
Bőrből kiemelkedő, lapos, változó méretű, erősen viszkető bőrelváltozás, mely gyakran összefolyik. Láz nem kíséréi. A szülő sokszor fel tudja idézni, hogy a gyermek új ételt, italt, gyógyszert fogyasztott, új tisztítószert, kozmetikumot használtak. A leggyakoribb, hogy nehezen besorolható ételszínezék, adalék, konzerválószer, esetleg egy aktuálisan zajó betegséggel együttesen okozza a bőrtünetet.
Javallatok: külsőleg Fensitil gél, recept nélkül kapható. A gyermek életkorától függően Ca pezsgőtabletta: 3 éves kor alatt 2-3x1/4 tabletta, 3-14 éves kor között 2-3x1/2 tabletta, 14 év felett 2x1 tabletta. Ha nem javul, vagy nagyon sok kiütés van, bármilyen, egyéb okból otthon tartott antihisztamin szájon át jó hatású lehet. Pl.: Fenistil csepp/caps, Cetirizine csepp/tabletta, Erolin szirup/tabl., Claritine tabl., Zyrtec csepp/tabl., Zyzal, Aerius stb. Ha szemhéj- vagy szájduzzanat, esetleg nyelvduzzanat, vagy rekedtség kíséri, azonnal forduljanak orvoshoz, esetleg hívjanak mentőt. Ekkor kórházi felvétel és injekció adása következik.
ROVARCSÍPÉS
Tavasztól, késő őszig a szúnyogok, pókok, bogarak csípése, viszket, ég, esetleg helyi duzzanatot okoz. A csípés közepén a szúrt, harapott csatorna legtöbbször könnyen felismerhető. Javasolt: Fenistil gél lokálisan, borogatás.
Orvoshoz akkor forduljunk, ha a csípéstől távoli testtáj, vagy ajak duzzanatát észleljük, ekkor kórházi felvétel szükséges. Ha a csípést a gyermek elkaparja, gennyes, váladékozik, Betadine, vagy más fertőtlenítő oldalt/krém használata javasolt.
PÖTTYÖS ÚJSZÜLÖTT
Főleg újszülött, fiatal csecsemő arcán, gyakran tűszúrásnyi, sárgás, fehéres bennékű kiütések jelennek meg. Ezek az anyai hormonhatás következményei, spontán megszűnnek. Teendőt nem igényel. Piszkálni, kiszúrni tilos. Ügyeletet ne hívjunk.
BEVÉRZÉS, VÉRALÁFUTÁS
Ha a gyermek testén lilás, sötétvörös, tűszúráshoz hasonlító elváltozásokat látunk, melyet fokozott erőlködés (köhögés, hányás) nem előzött meg, testén véraláfutások sérülésekhez képest indokolatlan számban és gyakorisággal jelennek meg kórházi kivizsgálás javasolt, a vérlemezkék betegségét jelezheti.
ROTAVÍRUS
Mit érdemes tudni a rotavírus okozta fertőzésről? A rotavírus a csecsemők és kisdedek hasmenéssel, hányással járó megbetegedéseinek a leggyakoribb okozója világszerte. Az óvodáskor végére gyakorlatilag minden kisgyermek legalább egy alkalommal megfertőződik. A rotavírus okozta betegség annál súlyosabb, minél fiatalabb életkorban történik a fertőzés. A hat és huszonnégy hónap közötti kisbabák a legveszélyeztetettebbek azért is, mert ebben a periódusban fordul elő a legtöbb rotavírus megbetegedés. További veszélyt jelent a csecsemők esetében az is, hogy minél fiatalabb a baba annál nehezebb a folyadékpótlás, és emiatt könnyen a kiszáradás súlyos formája alakulhat ki. A rotavírus nagyon ragályos, ha a család egy tagja megfertőződik, akkor a vírus rövid időn belül az egész családot megfertőzi életkortól függetlenül. A betegség egyszeri átvészelése nem jelent biztos védettséget a későbbiekre, így a család tagjai akkor is elkaphatják a fertőzést, ha egyszer már átestek rajta. Felnőtteknél a betegség lefolyása enyhébb, kisgyermekkor után ritkán okoz súlyos kiszáradást. A rotavírust "demokratikus" vírusnak is nevezhetjük, hiszen gyakorlatilag az összes gyermeket megfertőzte világszerte, nemtől és szociális helyezettől függetlenül.
Tünetek: Rotavírusos fertőzés esetén rövid, pár napos lappangási idő után viharos gyorsasággal alakul ki a vizes hasmenés és intenzív hányás, amely 3-7 napig is eltarthat, és magas lázzal is járhat. Hányés és hasmenés naponta akár 8-20-szor is előfordulhat. A csecsemők és kisdedek folyadék- és sóháztartása könnyebben felborul, mint a nagyobb gyermekeké. A folyadékvesztés egyik jellegzetes tünete a súlyvesztés. Folyamatosan ügyelnünk kell a kiszáradás elkerülésére!"